szczeniak

Jakiego psa wybrać? Porady przy wyborze szczeniaka

by Petso Team
10.10.2023

Wybór psa to ważna decyzja, która będzie miała duży wpływ na Twoje codzienne życie przez kolejne lata! Dlatego tak ważne jest podjęcie świadomego wyboru i uwzględnienie potrzeb, temperamentu oraz charakterystycznych cech konkretnej rasy. Co warto wziąć pod uwagę przy wyborze rasowego psa do domu i mieszkania? Jakie są najlepsze rasy psów dla początkujących opiekunów? Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź, czym kierować się przy wyborze wymarzonego psa!

 

Co powinieneś wziąć pod uwagę przy wyborze szczeniaka?

 

Nie wiesz jaka rasa psa najlepiej do Ciebie pasuje, a zależy Ci na podjęciu odpowiedzialnej decyzji? Koniecznie weź pod uwagę aspekty, takie jak temperament, wielkość i usposobienie psa. Nie bez znaczenia jest także instynkt łowiecki, wymagania rasy dotyczące pielęgnacji, a także średnie koszty utrzymania psa, które mogą wpłynąć znacząco na Twój miesięczny budżet. Sprawdź, co dokładnie należy wziąć pod uwagę przy zakupie psa!

 

1. Temperament psa

 

Wybierając szczeniaka, zastanów się, jakie cechy charakteru najlepiej pasują do Twojej osobowości i stylu życia. Pamiętaj, że temperament psa będzie wpływał nie tylko na waszą relację, ale również na plan dnia i codzienne rytuały, dlatego tak ważne jest, aby wybrać rasę, która współgra z Twoim charakterem i oczekiwaniami.

Jeśli jesteś osobą bardzo aktywną i szukasz towarzysza do długich spacerów, dobrym wyborem mogą okazać się rasy, takie jak Border Collie czy Jack Russell Terrier. Dużo pracujesz i nie możesz poświęcać dziennie zbyt wiele czasu na aktywności na świeżym powietrzu? Lepiej wybierz mniej aktywną rasę. Buldog francuski, Basset Hound i Mops - te psy preferują spokojniejszy tryb życia i uwielbiają wylegiwać się na kanapie.

A może masz dzieci i potrzebujesz psa o łagodnym usposobieniu? Możesz rozważyć rasy, takie jak Golden Retriever, Beagle, czy Cavalier King Charles Spaniel. Pamiętaj jednak, że niezależnie od rasy, każdy szczeniak ma indywidualny temperament i charakter, dlatego zawsze należy nadzorować wszelkie interakcje między dziećmi a psem i nauczyć najmłodszych, jak szanować przestrzeń i potrzeby czworonoga.

 

2. Wielkość psa

 

Mimo wielu sprzecznych opinii, wielkość psa to kolejny ważny aspekt, który ma bezpośredni wpływ na to, ile przestrzeni nasz pupil będzie potrzebował w domu lub mieszkaniu. O ile w przypadku mniejszych ras, takich jak Chihuahua, Szpic Miniaturowy, czy Pudel Miniaturowy, nie ma większego znaczenia, czy pies będzie mieszkał w kawalerce, czy w domu z ogrodem, to duże psy, takie jak Labrador Retriever, Owczarek Niemiecki, czy Pirenejski Pies Górski potrzebują znacznie więcej miejsca.

Wielkość psa wpływa także na jego potrzeby, co do aktywności fizycznej. Większe rasy wymagają zwykle więcej ruchu, treningów i zabawy, natomiast mniejsze psy mogą potrzebować nieco mniej intensywnej aktywności na co dzień. Kolejnym ważnym aspektem są koszty związane z utrzymaniem psa. Większe czworonogi z reguły wymagają więcej jedzenia, środków pielęgnacyjnych, przysmaków itp. Ponadto, w przypadku psów dużych ras koszty weterynaryjne również są znacznie wyższe, co może mieć duży wpływ na nasz domowy budżet.

 

3. Kontakty z innymi zwierzętami

 

Akceptacja innych zwierząt to kolejny ważny aspekt przy wyborze szczeniaka, zwłaszcza jeśli w Twoim domu mieszkają już inne zwierzęta lub planujesz w przyszłości posiadać więcej niż jedno zwierzę. Przed podjęciem decyzji o zakupie psa danej rasy, dowiedz się, jak szczeniak może reagować na inne zwierzęta i czy będzie w stanie nawiązać z nimi pozytywne relacje. Jeśli już masz w domu innego psa, kota, królika, czy jakiegokolwiek innego zwierzaka, lepiej zdecyduj się na rasę, która jest znana ze swojego przyjaznego i towarzyskiego usposobienia w stosunku do innych zwierząt.

Najbardziej przyjazne rasy psów to m.in.:

 

4. Wymagania dotyczące pielęgnacji sierści

 

Przed podjęciem decyzji o wyborze rasy, zastanów się, czy jesteś gotowy na regularne czesanie, mycie i pielęgnację sierści psa. Czworonogi o długiej i gęstej sierści, takie jak Owczarki Niemieckie, Chow Chow, Golden Retrievery czy Syberyjskie Husky, mogą wymagać intensywnej pielęgnacji, aby móc utrzymać ich sierść w dobrym stanie i uniknąć plątania się włosów. Z kolei psy o krótkiej sierści, np. Chihuahua Krótkowłosy, Bokser, czy Buldog Angielski, mogą potrzebować mniej czasochłonnej pielęgnacji (nadal wymagają regularnego mycia i szczotkowania).

Warto podkreślić, że wymagania dotyczące pielęgnacji sierści wpływają nie tylko na czas poświęcany na jej mycie i szczotkowanie, ale także na dodatkowe koszty związane z zakupem kosmetyków, akcesoriów pielęgnacyjnych lub wizyt u psiego groomera. Psy o dłuższej sierści zwykle generują większe koszty związane z pielęgnacją niż psy krótkowłose.

 

5. Koszty utrzymania psa

 

Opieka nad psem wiąże się z różnymi wydatkami, które obejmują nie tylko zakup szczeniaka, ale także jego codzienną pielęgnację, karmę, przysmaki, opiekę zdrowotną, ubezpieczenie, akcesoria i ewentualne koszty szkolenia. Różne rasy psów generują różne koszty w zależności od ich wielkości, typu sierści czy predyspozycji zdrowotnych. Dlatego wybierając konkretną rasę psa, powinieneś zastanowić się, czy jesteś gotów na zobowiązania finansowe związane z opieką nad psem i czy możesz sobie na to pozwolić w dłuższej perspektywie czasu. Odpowiednie zaplanowanie budżetu na wydatki związane z pupilem jest kluczowe, aby zapewnić mu odpowiednią opiekę i dobrostan przez całe jego życie.

 

Jaką rasę psa wybrać? Sprawdź, jaki pies do Ciebie pasuje!

 

Mieszkasz w bloku i zastanawiasz się jakiego psa wybrać? A może masz dzieci i szukasz czworonoga o łagodnym i przyjaznym charakterze? Niezależnie od Twoich oczekiwań, pamiętaj, że każda rasa ma swoje indywidualne cechy, temperament i predyspozycje, które warto wziąć pod uwagę przed zakupem lub przygarnięciem czworonoga. Aby dowiedzieć się więcej, odwiedź nasze centrum wiedzy o rasach psów (w przygotowaniu) i sprawdź, jaki pies najbardziej do Ciebie pasuje!

 

Jaka rasa pasuje do Twojego stylu życia?

 

Wybór rasy psa powinien być w dużej mierze dostosowany do Twojego stylu życia. To istotne, ponieważ różne rasy psów mają różne potrzeby, zarówno pod względem aktywności, jak i opieki. Jeśli jesteś aktywną osobą, która lubi spacery, bieganie lub inne aktywności na świeżym powietrzu, doskonałym wyborem dla Ciebie mogą okazać się rasy o dużym poziomie energii, takie jak Border Collie czy Labrador Retriever.

Z drugiej strony, jeśli prowadzisz spokojny tryb życia i zamiast biegania preferujesz relaks na kanapie, rasy takie jak Basset Hound czy Shih Tzu, mogą lepiej pasować do Twojego stylu życia. Pamiętaj również o tym, aby uwzględnić swoją dostępność czasową i codzienne zobowiązania, takie jak praca, treningi i rodzina. Dopasowanie rasy psa do Twojego stylu i trybu życia pozwoli na stworzenie harmonijnej relacji i zapewni pupilowi odpowiednią opiekę i aktywność na co dzień.

 

Jaki pies jest dobry do mieszkania w bloku?

 

Niezależnie od tego, czy mieszkasz w bloku czy w domu z ogrodem, możesz zapewnić swojemu pupilowi odpowiednie warunki do życia! Pamiętaj jednak, że istnieją pewne rasy, które lepiej odnajdują się w warunkach miejskich. Są to m.in. Mops, Cavalier Charles King Spaniel, Yorkshire Terrier, czy Buldog Francuski.

Oczywiście istnieją również rasy, które najlepiej czują się poza miastem. Mogą to być m.in. psy myśliwskie, takie jak Beagle, Terrier Szkocki, Wyżeł Weimarski, Jamnik, czy Łajka Wschodniosyberyjska. Warto zaznaczyć przy tym, że przedstawiciele poszczególnych ras mogą wykazywać różne cechy i wcale nie oznacza, że Jamniki nie odnajdą się w warunkach miejskich. Warto znać naturalne potrzeby i instynkty swojego pupila, aby ułatwić mu codzienne funkcjonowanie, niezależnie od miejsca zamieszkania!

 

Jaki pies dobrze znosi samotność?

 

Niektóre rasy psów lepiej znoszą samotność niż inne. Jeśli dużo czasu spędzasz poza domem, musisz wziąć pod uwagę to, czy Twój pupil poradzi sobie w sytuacji, gdy pozostanie sam w domu.

Oto przykładowe rasy psów, które są uznawane za bardziej niezależne, w związku z czym mogą lepiej poradzić sobie w sytuacjach, gdy nas przy nich nie ma:

 

Niezależnie od tego, na jaką rasę się zdecydujesz, pamiętaj, że każdy pies potrzebuje interakcji społecznych, aktywności fizycznych i mentalnych, a także uwagi ze strony swojego opiekuna. Samotność może być dla psa bardzo stresująca, a nadmierne zostawianie psa samego w domu może prowadzić do problemów behawioralnych. Jeśli jesteś opiekunem psa i musisz zostawiać go samego przez dłuższy czas w ciągu dnia, możesz rozważyć skorzystanie z usługi opieki nad zwierzętami, aby zapewnić pupilowi towarzystwo i aktywność podczas Twojej nieobecności.

 

Jaka rasa jest najbardziej przyjazna?

 

Planujesz kupić swojego pierwszego psa i zależy Ci na tym, aby Twój pupil był łagodny, przyjazny i łatwy w wychowaniu? Pamiętaj, że większość psów kształtuje swój charakter przez doświadczenia, wychowanie i socjalizację, dlatego przy odpowiednim zaangażowaniu ze strony opiekuna, większość czworonogów ma szansę nawiązywać pozytywne interakcje z ludźmi i innymi zwierzętami.

Oto kilka ras psów uznawanych za najbardziej łagodne i przyjazne:

 

Jaka rasa psa jest najlepsza dla rodziny?

 

Dopasowanie psa do sytuacji rodzinnej to kolejny ważny aspekt, którym warto się kierować podczas wyboru rasy. Jeśli masz małe dzieci i zależy Ci na tym, aby pies był wobec nich łagodny, musisz pamiętać, że niezależnie od tego, na jaką rasę się zdecydujesz - nie możesz mieć pewności co do zachowania swojego psa w stosunku do pociech i odwrotnie. Pamiętaj, że w takich sytuacjach kluczową kwestią jest odpowiednie wychowanie, socjalizacja pupila i nadzór nad dziećmi w obecności psa.

Oto kilka ras psów uznawanych za dobry wybór dla rodzin z dziećmi:

 

Jakie psy najrzadziej chorują?

 

Niezależnie od tego na jaką rasę psa się zdecydujesz, Twój pupil może być podatny na pewne schorzenia genetyczne lub problemy zdrowotne. Na szczęście możesz wybrać takiego psa, który będzie pochodził z dobrej i zweryfikowanej hodowli, co znacznie zmniejszy ryzyko wystąpienia u psiaka wszelkich chorób.

Istnieją jednak pewne rasy, które mogą pochwalić się mniejszą skłonnością do występowania chorób genetycznych. Oto niektóre z nich:

 

Jakiego szczeniaka wybrać? Podsumowanie

 

Posiadanie psa to nie tylko radość, ale również poważne zobowiązanie na długie lata. Jeśli chcesz mieć psa, ale nie wiesz, na jaką rasę się zdecydować - koniecznie weź pod uwagę aspekty, takie jak temperament, usposobienie, instynkt łowiecki, czy wielkość pupila. Pamiętaj, że niezależnie od rasy, nowy pies będzie wymagał Twojej uwagi, wychowania, cierpliwości oraz odpowiedniej dawki ruchu na co dzień.

Gdy już wiesz, czym się kierować podczas wyboru pupila, możesz zapoznać się ze specyfiką interesujących Cię ras. Pamiętaj przy tym, że każdy szczeniak może posiadać indywidualne cechy dotyczące lękliwości, łagodności, czy reaktywności. W przypadku wątpliwości, co do wyboru szczeniaka z konkretnego miotu - porozmawiaj z hodowcą i dowiedz się, jak najwięcej na temat szczeniąt. To z pewnością pomoże Ci w podjęciu świadomej decyzji!

Udostępnij na:
Tagi
pies

Czytaj dalej

Jak widzi pies

Jak widzi pies?

Psi wzrok - czy pies rozróżnia kolory? Jeszcze do niedawna przyjmowano, że psy widzą świat w odcieniach szarości, a wszelkie kolory są dla nich nierozpoznawalne.  

jak założyć hodowlę psów

Jak założyć hodowlę psów rasowych? Poradnik krok po kroku

Myślisz o założeniu własnej hodowli psów rasowych, ale nie wiesz od czego zacząć? Dowiedz się, jakie wymagania i formalności musisz spełnić, aby móc założyć hodowlę psów rasowych w Polsce!

Przedszkole dla psa

Przedszkole dla psa – co warto wiedzieć?

Psie przedszkole to miejsce, w którym nauczysz swojego szczeniaka podstawowych komend, socjalizacji i niezbędnych umiejętności społecznych. Jak wybrać przedszkole dla psa? Ile kosztują zajęcia w psim przedszkolu? Sprawdź, jak wybrać najlepsze psie przedszkole dla swojego pupila!