Pies z hodowli ZKwP (FCI)

Jak poznać, czy Twój pies okazuje Ci zaufanie?

by Petso Team
18.01.2024

Jak poznać, czy Twój pies okazuje Ci zaufanie? 

Psy to bez wątpienia najlepsi przyjaciele człowieka. Więź z czworonożnym partnerem przygód to jedna z najpiękniejszych relacji, jakich można doświadczyć, a wie o tym każdy, kto kiedykolwiek posiadał własnego pupila. 

Sposobów na okazywanie miłości zwierzakowi jest mnóstwo, od wspólnego spędzania z nim czasu, po zapewnienie mu najlepszej możliwej opieki weterynaryjnej czy rozpieszczanie smakołykami. A psiak chętnie odwdzięcza się opiekunowi, obdarowując go bezgranicznym zaufaniem i szacunkiem. Tylko po czym rozpoznać, czy pies rzeczywiście kocha swojego właściciela? Jak w przypadku niewerbalnej więzi sprawdzić, czy zwierzak Ci ufa? 

Sygnały, po których rozpoznasz, że pies okazuje zaufanie 

Jeśli zapracowałeś sobie na zaufanie psa, bez wątpienia dostrzeżesz jego bezgraniczne przywiązanie i miłość. Czworonogi wysyłają nam całkiem sporo niewerbalnych sygnałów, dzięki którym będziesz mieć pewność, że pies w pełni Ci ufa. 

Pies liże właściciela po twarzy 

Mimo, że dla człowieka nie jest to może najprzyjemniejszy odruch, dla psa lizanie właściciela po twarzy jest oznaką szczerych uczuć. Ten gest świadczy przede wszystkim o radości z przebywania blisko opiekuna i z ogromnej wdzięczności za opiekę. Psiak okazuje w ten sposób swoją miłość i olbrzymi zaufanie do człowieka. 

Pies utrzymuje kontakt wzrokowy 

Czujesz się niekiedy obserwowany przez swojego zwierzaka? Jeśli tak, to możesz mieć pewność, że poziom zaufania, jakim Cię darzy, jest bardzo wysoki! Pies zaczyna zachowywać się nerwowo gdy komuś nie ufa, unika także kontaktu wzrokowego z taką osobą. Z kolei patrzenie w oczy jest wyrazem jego miłości, poczucia bezpieczeństwa i zaufania względem danej osoby. Co ciekawe, czworonogi bardzo często w ten sposób dają do zrozumienia, że mają ochotę na wspólną zabawę. 

Pies lubi się przytulać

O zaufaniu psa do człowieka świadczy jego mowa ciała. Jeśli zwierzak darzy właściciela sympatią, będzie szukał kontaktu między innymi poprzez ocieranie się o człowieka głową lub nawet całym ciałem. Pies często będzie kładł głowę na kolanach lub trącał mokrym noskiem dłoń opiekuna, prosząc tym samym o głaskanie. Szukanie w ten sposób pieszczot jest oznaką tego, że pies czuje się przy Tobie bezpiecznie i docenia Twoją obecność. 

Pies chodzi za Tobą krok w krok 

Po czym jeszcze można rozpoznać pełnego zaufania psa? Po tym, że na krok nie opuszcza swojego właściciela. Pupil, który dobrze czuje się przy swoim opiekunie i uwielbia spędzać czas w jego towarzystwie, będzie podążał jego śladami w celu nawiązywania kontaktu, a, w razie zagrożenia, obrony swojego pana. 

Pies leży brzuchem do góry 

Jeśli pies kładzie się przy Tobie na brzuch, niekiedy zastygając w bezruchu, potraktuj to jako jedną z najważniejszych oznak miłości. Brzuch i łapy to najbardziej wrażliwe miejsca na ciele zwierzaka, a w momencie położenia się na grzbiecie, pies staje się bezbronny. Musi mieć więc pewność, że osoba, przy której kładzie się brzuchem do góry, w żaden sposób nie będzie próbowała go krzywdzić. Dlatego też, jeżeli Twój pupil zachowuje się w opisany sposób, możesz mieć pewność, że pies Ci ufa. 

Jak zdobyć zaufanie psa? 

Jeśli jesteś świeżo upieczonym psim opiekunem, na pewno zastanawiasz się, czy istnieją sposoby na zdobycie zaufania zwierzęcia. Prawdą jest, że na miłość i oddanie swojego psa niekiedy trudno jest zapracować, jednak wiedząc, jak zwierzak okazuje uczucia człowiekowi, zacznie łatwiej jest zaskarbić sobie przyjaźń swojego pupila. Mamy kilka sprawdzonych porad na to, jak zbudować silną więź z czworonogiem. 

Teraz, kiedy już wiesz, jak pies okazuje zaufanie i jak odczytywać poszczególne jego zachowania, znacznie łatwiej będzie Ci zbudować więź ze swoim pupilem. Jeśli dopiero przygotowujesz się na przyjęcie psiaka pod swój dach, dokładnie przejrzyj ogłoszenia na Petso. U nas znajdziesz mnóstwo czworonożnych przyjaciół prosto od wspaniałych hodowców! 

Udostępnij na:
Tagi
pies

Czytaj dalej

jak założyć hodowlę psów

Jak założyć hodowlę psów rasowych? Poradnik krok po kroku

Myślisz o założeniu własnej hodowli psów rasowych, ale nie wiesz od czego zacząć? Dowiedz się, jakie wymagania i formalności musisz spełnić, aby móc założyć hodowlę psów rasowych w Polsce!

Paszport dla psa

Paszport dla psa - Jak wyrobić i ile kosztuje?

Paszport dla psa jest dokumentem potwierdzającym szczepienie zwierzęcia oraz umożliwia jego identyfikację. Taki paszport jest niezbędny, jeśli planujesz wyjazd ze swoim psem za granicę lub jeśli masz zamiar skorzystać z usług przewozu zwierząt.

Przedszkole dla psa

Przedszkole dla psa – co warto wiedzieć?

Psie przedszkole to miejsce, w którym nauczysz swojego szczeniaka podstawowych komend, socjalizacji i niezbędnych umiejętności społecznych. Jak wybrać przedszkole dla psa? Ile kosztują zajęcia w psim przedszkolu? Sprawdź, jak wybrać najlepsze psie przedszkole dla swojego pupila!