Nauka chodzenia na smyczy

Jak nauczyć psa chodzić na smyczy? Klucz do komfortowego spaceru z psem

by Petso Team
26.06.2023

Spacery z psem to czynność, którą wykonujemy z naszymi pupilami każdego dnia! Niestety, jeśli nasz pies nie potrafi chodzić na smyczy, to wychodzenie na wspólne spacery może stać się z czasem bardzo męczące i uciążliwe dla obydwu stron. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby, dzięki którym wspólne spacery z psem znów mogą stać się przyjemne dla Ciebie i Twojego pupila! Jak nauczyć psa chodzić na smyczy? Czy można nauczyć chodzenia na smyczy dorosłego psa? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak nauczyć pupila chodzenia na smyczy!

 

Niezbędne akcesoria do nauki psa chodzenia na smyczy

 

Jeśli chcesz nauczyć psa chodzenia na smyczy, koniecznie zaopatrz się we wszystkie niezbędne akcesoria. Odpowiedni sprzęt spacerowy ułatwi naukę Tobie oraz Twojemu psu.

Oto lista niezbędnych przedmiotów, które pomogą Ci nauczyć psa spacerów na smyczy:

  1. Smycz – wybierz smycz wykonaną z wysokiej jakości materiałów i odpowiedniej długości. Dla większości psów klasyczna przepinana smycz spacerowa o długości około 2,5 metra będzie odpowiednia. Upewnij się, że smycz jest solidna i da się ją wygodnie przymocować do obroży lub szelek psa.

  2. Obroża lub szelki – wybierz obrożę lub szelki, które zapewnią psu bezpieczeństwo, wygodę i komfort podczas spacerów. Jeśli twój pies szarpie smycz, najlepiej rozważ użycie dopasowanych szelek typu guard - polecanych przez weterynarzy i ortopedów!

  3. Przysmaki – jeśli chcesz nauczyć chodzić psa na smyczy, to koniecznie nagradzaj go za każde dobre zachowanie w trakcie treningów! Przysmaki powinny być pachnące i smaczne, aby skutecznie motywować i nauczyć psa pożądanego zachowania.

  4. Zabawki – zabawki mogą okazać się przydatne, aby skupić na siebie uwagę psa i wyeliminować rozpraszające go dookoła bodźce. Gdy uczymy psa chodzenia na smyczy, musimy pokazać mu, że chodzenie przy nas jest dla niego opłacalne i jeśli będzie z nami współpracował, to może liczyć na nagrodę w postaci ulubionych smaczków lub wspólnej zabawy!

 

Kiedy i jak zacząć naukę chodzenia psa na smyczy?

 

Naukę chodzenia na smyczy zwykle można rozpocząć już w wieku około 12-16 tygodni. Na samym początku niezbędne jest nauczenie szczeniaka zakładania obroży, szelek i zapinania smyczy. Nie zakładaj psu obroży i szelek od razu, pozwól psu je powąchać i pochwal, jeśli da je sobie założyć. Jeśli pies odmawia chodzenia na smyczy i założenia akcesoriów spacerowych - daj mu czas, to normalne - zwłaszcza w przypadku szczeniaków, które muszą nauczyć się wspólnych spacerów od podstaw!

W przypadku nauki dorosłego psa zwykle trzeba wykazać się jeszcze większą cierpliwością i zaangażowaniem. Jeśli dorosły pies szarpie smycz i nie chce z Tobą współpracować, możesz spróbować zachęcać go chodzenia przy Twojej nodze jego ulubionymi smaczkami. Innym popularnym sposobem jest „metoda drzewka" - polegająca na tym, że opiekun kontynuuje spacer tylko wtedy, gdy smycz psa jest luźna, natomiast gdy pies napnie smycz - opiekun zatrzymuje się i czeka na zmianę zachowania psa. Ten sposób jest dość skuteczny, ale zwykle wymaga od opiekuna dużo cierpliwości i opanowania.

 

Jak nauczyć szczeniaka chodzić na luźnej smyczy?

 

Nauka szczeniaka chodzenia na luźnej smyczy zajmuje trochę czasu i wymaga od opiekuna cierpliwości i konsekwencji. W początkowych etapach szkolenie psa powinno odbywać się wyłącznie w spokojnych i bezpiecznych miejscach, bez dużego natężenia ruchu i innych bodźców, które mogłyby odwrócić uwagę psa. Oto kilka kroków, które mogą pomóc Ci w nauczeniu swojego szczeniaka chodzenia na luźnej smyczy:

  1. Zacznij od nauki chodzenia czworonoga na krótszej smyczy. Ustal kierunek spaceru i przyzwyczajaj szczeniaka do chodzenia obok Twojej nogi. Koniecznie nagradzaj go za każdym razem, gdy osiągnie sukces.

  2. Stopniowo wydłużaj dystans i zmniejszaj częstotliwość nagradzania psa. Na tym etapie możesz również wprowadzić hasło, które oznacza, że pies powinien iść przy Twojej nodze. Pamiętaj, że pies powinien mieć również czas na swobodną eksplorację terenu, dlatego ustal drugie hasło, które będzie oznaczało, że pies może oddalić się od Twojej nogi.

  3. Gdy Twój szczeniak nauczy się chodzić na krótkiej smyczy, zacznij stopniowo zwiększać jej długość. Załóż psu smycz o większej długości i powtarzaj naukę chodzenia przy nodze. W międzyczasie staraj się pozwalać psu na swobodę eksplorację terenu - wtedy nauczy się, że nie musi ciągnąć smyczy, żeby dotrzeć w miejsce, na którym mu zależy.

  4. Jeśli pies zacznie ciągnąć smycz - zatrzymaj się i poczekaj, aż się uspokoi. Nie krzycz na psa i nie ciągnij smyczy, aby go kontrolować, ponieważ może to spowodować jeszcze większe ciągnięcie. Pies, który się boi może nie być w stanie kontrolować swojego zachowania i może chcieć oddalić się od obiektu lub osoby, która wywołuje w nim strach.

  5. Nauka szczeniaka chodzenia na smyczy wymaga częstego nagradzania i chwalenia psa. Sprawdź, co najbardziej cieszy Twojego pupila. Niektóre szczeniaki cieszą się najbardziej z przysmaków, inne z zabawek, a jeszcze inne z głaskania lub pochwały słownej. Sprawdź, co najbardziej cieszy Twojego pupila i nagradzaj go jak najczęściej.

Pamiętaj, że im szybciej zaczniesz uczyć swojego psa prawidłowego chodzenia na smyczy, tym łatwiej będzie Ci w przyszłości. O wiele prościej jest wypracować nowe zachowania u szczeniaka, niż uczyć od podstaw chodzenia na smyczy dorosłego psa, który ma już zakorzenione pewne nawyki i jest mniej podatny na naukę.


Pies ciągnie smycz - co zrobić? Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na luźnej smyczy?

 

Ciągnięcie na spacerach jest powszechnym zachowaniem u psów, zwłaszcza u tych, które spędziły część życia w schronisku i nigdy nie zostały nauczone, jak prawidłowo chodzić na luźnej smyczy. Jednak jeśli pies szarpie smycz, to może to być nie tylko uciążliwe dla właściciela, ale również niebezpieczne dla psa, zwłaszcza w przypadku, gdy pies nagle zacznie biec i pociągnie nas na przykład na ulicę. Na szczęście nie jest to problem, którego nie dałoby się wypracować.

  1. Trenowanie uważności: Trenowanie uważności polega na uczeniu psa skupienia uwagi na Tobie, a nie na otoczeniu. Zacznij od ćwiczeń w domu, a następnie przejdź do ćwiczeń na zewnątrz. Zwiększ trudność stopniowo, dodając rozpraszające bodźce, takie jak inne psy lub dźwięki. Pamiętaj, że to ćwiczenie wymaga cierpliwości i regularnego treningu.

  2. Wprowadzenie nagród: Jeśli Twój pies ciągnie smyczy podczas spaceru, może to być spowodowane tym, że nie jest wystarczająco nagradzany za pożądane zachowania. Jeśli pies szarpie smycz - wyłapuj momenty, w których ją rozluźnia lub idzie przy Tobie na smyczy bez ciągnięcia i nagradzaj go za takie zachowania.

  3. Metoda drzewka: Ćwiczeni polegające na zatrzymywaniu się zaraz po tym, jak pies ciągnie smycz. Zatrzymaj się, gdy Twój pies zaczyna ciągnąć smycz i poczekaj aż ją rozluźni lub podejdzie do Twojej nogi. Pies powinien zrozumieć, że ciągnięcie smyczy nie sprawi, że szybciej dojdzie do wybranego celu i musi zacząć z Tobą współpracować.

  4. Trening pozytywnego wzmocnienia: Trening pozytywnego wzmocnienia polega na nagradzaniu psa za pozytywne zachowanie, a nie karaniu za złe zachowanie. Podczas treningu nauczasz psa, co ma robić, a nie czego nie ma robić. To podejście przyspiesza proces nauki i stwarza pozytywną relację pomiędzy Tobą a Twoim psem.


Pamiętaj, że nauka chodzenia na smyczy dorosłego psa lub szczeniaka może zająć trochę czasu. Nie zniechęcaj się i stopniowo zwiększaj poziom trudności, a z pewnością zauważysz pozytywne rezultaty swojej pracy. Jeśli jednak Twój problem jest poważny, a wszelkie poradniki w internecie zawiodą, koniecznie skonsultują się z psim trenerem lub behawiorystą. Specjalista podejdzie indywidualnie do waszego przypadku, wskaże podłoże ewentualnych trudności i pomoże Ci dobrać odpowiednią metodę pracy, która przyspieszy trening chodzenia na luźnej smyczy!

Udostępnij na:
Tagi
pies

Czytaj dalej

Pies z hodowli ZKwP (FCI)

Jak poznać, czy Twój pies okazuje Ci zaufanie?

Po czym rozpoznać, czy pies okazuje zaufanie swojemu właścicielowi? Jakie sygnały wysyła pupil, aby okazać swoją miłość? Przeczytaj artykuł i sprawdź, czy istnieją sposoby na zdobycie zaufania swojego czworonoga! 

pierwsze dni szczeniaka w nowym domu

Pierwsze dni szczeniaka w nowym domu - jak się do tego przygotować?

Pierwsze dni szczeniaka w nowym domu to wyjątkowy czas, który wymaga od nas odpowiedniego przygotowania! Jak skompletować wyprawkę dla szczeniaka? Jak przygotować się na pierwszy spacer? Dowiedz się, jak pomóc maluchowi w przyzwyczajeniu się do nowych warunków!

Pies z hodowli ZKwP (FCI)

Jak sprawdzić, czy pies jest z hodowli zarejestrowanej w ZKwP (FCI)?

Zakup psa z hodowli zarejestrowanej w ZKwP (FCI) daje pewność, że Twój  pupil pochodzi z legalnej hodowli, która spełnia standardy FCI. Jak sprawdzić, czy hodowla psów rasowych jest legalna i zarejestrowana w ZKwP? Tego dowiesz się z naszego artykułu!