Maltańczyk to niewielki piesek o jedwabistej, długiej sierści. Psy tej rasy znane są ze swojego towarzyskiego usposobienia, przyjaznego charakteru i ogromnego uroku. Nic dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na wybór Maltańczyka jako swojego domowego pupila. O czym powinien wiedzieć przyszły opiekun Maltańczyka? Jak wygląda wychowanie i pielęgnacja psów tej rasy? Sprawdź, czy Maltańczyk to pies idealny do Twojego domu!
Zalety
Przyjazny i towarzyski charakter
Niewielki rozmiar
Prawie wcale nie linieją
Chętne do nauki i współpracy z człowiekiem
Mają dobre kontakty z dziećmi i osobami starszymi
Wady
Sierść maltańczyków wymaga regularnej pielęgnacji
Nie najlepiej znoszą samotność
Podatne na choroby zębów i dziąseł
Maltańczyk jest jedną z najstarszych ras psów na świecie. Historia rasy sięga okresu starożytnej Grecji, gdzie wizerunek Maltańczyków pojawiał się na wazach i reliefach, natomiast pierwsze wzmianki na temat rasy pojawiały się już w IX w. p.n.e. Psy tej rasy były również obecne w starożytnym Rzymie, gdzie ceniono je za wygląd i łagodne usposobienie.
W Europie Maltańczyki były bardzo popularne w okresie renesansu, szczególnie w okresie panowania króla Henryka VIII. Wówczas znane były jako "psy maltańskie". W XIX wieku Maltańczyki przyciągnęły uwagę Maladzyńców, którzy pomogli w utrzymaniu i popularyzacji tej rasy. To właśnie dlatego dzisiaj nazywane są "maltańczykami".
W XIX i XX wieku, Maltańczyki stały się popularnymi psami wystawowymi, które towarzyszyły arystokracji i znanym osobistościom. Te wyjątkowe psy do dzisiaj pozostają jedną z najbardziej znanych ras na całym świecie, a ich uroczy charakter i wygląd sprawiają, że zyskują coraz więcej miłośników.
Maltańczyk to rasa małych psów o białej sierści oraz eleganckim i urokliwym wyglądzie. Są to psy o proporcjonalnej i harmonijnej budowie ciała z prostym grzbietem i krótką, mocną szyją. Dorosły maltańczyk waży około 3-4 kg i osiąga wysokość w kłębie w granicach 21-23 cm. Psy tej rasy mają również średniej wielkości, stojące uszy pokryte długą sierścią, a ich oczy są duże, okrągłe i ciemne.
Znakiem rozpoznawczym Maltańczyków jest ich długa, jedwabista i prosto opadającą sierść. Psy tej rasy są zazwyczaj jednolicie białe, chociaż akceptowany jest również odcień kości słoniowej. Staranne pielęgnowanie sierści psiaka jest niezbędne, aby utrzymać ją w dobrej kondycji i unikać plątania.
Maltańczyk - charakterystyka rasy
Wzrost: 21–25 cm (samiec), 20–23 cm (samica)
Waga: 3-4 kg
Umaszczenie: białe (jedynie uszy mogą być w kolorze kości słoniowej)
Średnia długość życia: 12-15 lat
Pochodzenie: Włochy (Malta)
Grupa FCI: Grupa IX, Sekcja I
Maltańczyk należy do popularnych psów ras małych, który łatwo nawiązuje relacje z innymi ludźmi i zwierzętami. Psy tej rasy są niezwykle towarzyskie i chętnie spędzają czas ze swoimi opiekunami.
Maltańczyki są inteligentne i jeśli tylko są odpowiednio zmotywowane, dobrze sobie radzą sobie z nauką nowych komend i trików. Są wesołe i energiczne, dlatego tak często dostarczają radości swoim właścicielom. Lubią zabawę i często zachowują się jak mali akrobaci.
Niektóre maltańczyki są podatne na lęk separacyjny i nie najlepiej znoszą samotność, dlatego mogą potrzebować stałego towarzystwa lub nauki pozostawania bez właściciela. Mogą być też wrażliwe na zmiany w otoczeniu i nastrój swoich opiekunów, dlatego ważne jest traktowanie ich z delikatnością i z empatią.
Maltańczyk a dzieci
Maltańczyki są znane z tego, że uwielbiają dzieci i mogą być dla nich wspaniałymi towarzyszami zabaw. Z uwagi na olbrzymią empatię i przywiązanie do opiekunów, Maltańczyki bardzo często nawiązują z dziećmi doskonałe relacje.
Tak jak w przypadku wszystkich innych ras psów, należy pamiętać, że Maltańczyki wymagają odpowiedniego wprowadzenia do nowej rodziny i socjalizacji, aby ich kontakt z dziećmi był jak najbezpieczniejszy. Z uwagi na niewielki rozmiar, należy uczulić dzieci na to, że muszą traktować psa z ostrożnością i delikatnością.
Maltańczyk a inne zwierzęta domowe
Maltańczyk to mała rasa, która z reguły bardzo dobrze odnajduje się w towarzystwie innych zwierząt domowych. To psy z natury łagodne i spokojne, które unikają konfliktów z innymi zwierzakami.
Jeśli jednak masz już w domu inne zwierzęta lub planujesz dopiero je wprowadzić, pamiętaj o odpowiedniej socjalizacji Twojego psiaka. Regularne spacery z innymi psami lub innymi zwierzętami domowymi z pewnością ułatwią pupilowi pierwsze spotkania z nowymi domownikami.
Czy Maltańczyk nadaje się do mieszkania w bloku?
Tak, Maltańczyk doskonale odnajdzie się w bloku. Jak wskazuje opis rasy, Maltańczyk to mały pies, więc nie potrzebuje dużo przestrzeni do życia i może swobodnie żyć w mieszkaniu.
Maltańczyki, jak wszystkie psy, potrzebują codziennej aktywności i spacerów,jednak nie mają aż tak dużych wymagań ruchowych jak niektóre większe rasy. Regularne wyjścia i czas na zabawę w mieszkaniu zazwyczaj wystarczą, aby zaspokoić ich potrzeby.
Szkolenie Maltańczyka najlepiej jest rozpocząć, gdy jest jeszcze szczeniakiem. Młodsze psy są bardziej chętne do nauki i znacznie szybciej przyswajają nową wiedzę.
Wczesne szkolenie pomoże w zrozumieniu podstawowych komend i wprowadzeniu pożądanych nawyków. Maltańczyki najlepiej reagują na pozytywne wzmocnienie, takie jak smakołyki i pochwały.
Podczas szkolenia psa, bądź konsekwentny i cierpliwy. Ustal jednoznaczne zasady i oczekiwania, a następnie trzymaj się ich. To pomoże psu zrozumieć, czego od niego oczekujesz.
Naucz Maltańczyka podstawowych komend, takich jak "siad", "zostań", "przyjść" i "zostaw" - to pomoże zapanować nad jego zachowaniem i zapewni bezpieczeństwo, zarówno psiakowi, jak i pozostałym domownikom.
Czy Maltańczyki są mądre?
Maltańczykisą uważane za psy inteligentne, bystre i chętne do nauki. Ich inteligencja i umiejętność reagowania na polecenia opiekuna, powinny być rozwijane za pomocą właściwego szkolenia i stymulacji umysłowej. Ze względu na swoją energiczność i łagodne usposobienie, Maltańczyk na pewno będzie chciał współpracować ze swoim opiekunem.
Te niewielkie psy są w stanie zrozumieć różnice w komunikacji werbalnej i niewerbalnej. Potrafią czytać sygnały ciała i emocje swoich opiekunów. Są także nastawione na rozwiązywanie problemów, zwłaszcza jeśli chodzi o dostęp do ulubionego jedzenia lub zabawek. Są w stanie szybko wymyślić strategie, aby zdobyć to, czego chcą.
Czy Maltańczyki uciekają?
Maltańczyki nie należą do ras, które często uciekają. Są to niezwykle oddane psy, które zazwyczaj trzymają się blisko swojego właściciela. Należy jedno pamiętać, że na ich zachowanie mogą wpływać różne bodźce.
Jeśli Maltańczyk wydaje się być nieśmiały lub przestraszony, może próbować uciekać, aby unikać sytuacji narażającej go na stres. Dlatego tak ważny jest regularny trening posłuszeństwa i socjalizacja, które mogą poprawić pewność siebie Maltańczyka i reakcje na różne sytuacje.
Czy Maltańczyki lubią pływać?
Ze względu na swój niewielki rozmiar i delikatne futro, Maltańczyki nie są urodzonymi pływakami. Jeśli jednak Twój psiak jest zaciekawiony zabawą w wodzie, zapewnij mu odpowiednie warunki. Oswajanie z pływaniem rozpocznij od przebywania w małej ilości wody, na przykład w brodziku lub płytkim basenie.
Pozwól psu wchodzić do wody stopniowo. Jeśli pies jest zainteresowany zabawkami lub piłkami, możesz użyć aportera, aby zachęcić go do wchodzenia do wody. Pamiętaj o bezpieczeństwie - zawsze nadzoruj swojego psa podczas pływania i nie zmuszaj go do tego, jeśli nie chce lub się boi.
Czy psy Maltańczyki szczekają?
Maltańczyki to małe psy o żywym charakterze, dlatego mogą reagować na różne bodźce dźwiękowe, ruchy lub zmiany w otoczeniu właśnie szczekaniem. To naturalne zachowanie dla wielu psów, ale u Maltańczyków może być to dość częste ze względu na ich energiczny temperament.
Pomimo swojego słodkiego wyglądu, Maltańczyki są niezwykle czujne, dlatego potrafią zaalarmować szczekaniem o zbliżającym się zagrożeniu.
Ile ruchu potrzebuje Maltańczyk?
Maltańczyki to małe psy o żywym charakterze, które potrzebują regularnej aktywności fizycznej, natomiast nie wymagają bardzo intensywnego wysiłku fizycznego ze względu na swój niewielki rozmiar. Oczywiście optymalna ilość ruchu dla Maltańczyka może różnić się w zależności od wieku, kondycji fizycznej i temperamentu psa.
Tak jak każdy inny pies, Maltańczyk powinien mieć zapewnione codzienne spacery i spędzać czas z opiekunem na świeżym powietrzu. Zazwyczaj zalecane są co najmniej 2 spacery po 30 minut do 1 godziny dziennie.
Zabawki, takie jak piłki do aportu lub zabawki interaktywne, mogą dostarczać psu aktywności fizycznej i umysłowej. Krótkie sesje treningowe każdego dnia mogą pomóc zaspokoić potrzeby intelektualne Maltańczyka, dlatego warto wprowadzić je do codziennej rutyny.
Rasa Maltańczyk uchodzi za wyjątkowo zdrowotną i długowieczną. Odpowiednio pielęgnowane psiaki dożywają nawet 20 lat w pełnym zdrowiu i witalności. Nie mają szczególnych tendencji do chorób genetycznych. Należy jednak uważać na ich masę ciała, gdyż z natury są łakomczuchami.
Najczęściej występujące choroby
Maltańczyki, mimo tego, iż cieszą się dość dobry zdrowiem, mogą być podatne na niektóre schorzenia. Oto niektóre z nich:
Kamień nazębny - Zęby maltańczyka wymagają regularnego czyszczenia, aby uniknąć problemów z kamieniem nazębnym i chorobami dziąseł.
Problemy z oczami - Niektóre Maltańczyki mogą być podatne na schorzenia oczu, takie jak niedrożność kanalików łzowych.
Niewydolność serca - Choroby serca, takie jak mukopolisacharydoza (niedobór lizosomalny) i zastoinowa niewydolność serca, mogą rozwijać się u niektórych Maltańczyków.
Dysplazja stawu biodrowego - Maltańczyki mogą być podatne na problemy zdrowotne związane ze stawami, takie jak dysplazja stawu biodrowego. Regularna aktywność fizyczna i odpowiednia dieta mogą pomóc w utrzymaniu zdrowych stawów.
Zespół drżenia białych psów - Psy tej rasy mogą być podatne na tzw. "Zespół Drżenia Białych Psów" (White Shaker Syndrome), charakteryzujący się drżeniem mięśni, szczególnie w okolicy głowy. Jest to rzadki stan, ale warto być świadomym tej możliwości,
Problemy oddechowe - Ze względu na swój krótki pyszczek i płaski nos, niektóre Maltańczyki mogą mieć trudności z oddychaniem, zwłaszcza w gorące dni. W takich przypadkach ważne jest unikanie przegrzewania i nadmiernego wysiłku.
Ważne jest, aby regularnie odwiedzać weterynarza i zapewniać swojemu Maltańczykowi odpowiednią opiekę zdrowotną. Odpowiedzialni hodowcy starają się minimalizować ryzyko dziedziczenia potencjalnych problemów zdrowotnych. Wybierając szczeniaka Maltańczyka, warto znaleźć renomowanego hodowcę, który dba o zdrowie i dobrostan swoich psów.
Ile żyją psy rasy Maltańczyk?
Maltańczyki to stosunkowo długo żyjąca rasa psów. Przeciętna długość życia Maltańczyka wynosi od 12 do 15 lat, ale wiele z nich żyje znacznie dłużej, jeśli dostarcza się im odpowiedniej opieki. Oczywiście, na długość życia psa wpływ ma także genetyka, styl życia, dieta i częstotliwość wizyt kontrolnych u weterynarza.
Maltańczyki wymagają pielęgnacji nie tylko, jeśli chodzi o ich zdrowie. Uwagę trzeba poświęcić także ich długiej, jedwabistej sierści. Oto kilka wskazówek dotyczących dbania o psiaka tej rasy:
Dbanie o sierść - regularna pielęgnacja sierści Maltańczyka jest kluczowa. Delikatne szczotkowanie sierści, aby usunąć splątane włosy i zapobiec powstawaniu kołtunów to absolutna konieczność. Warto zaopatrzyć się także w dobrej jakości szampon i odżywkę, które ułatwią rozczesywanie.
Golenie i grooming - w niektórych przypadkach właściciele Maltańczyków mogą zdecydować się na krótsze strzyżenie sierści, aby ułatwić pielęgnację i utrzymanie czystości. Jeśli nie jesteś pewien, jak strzyc psa, warto skorzystać z usług profesjonalnego groomera.
Czyszczenie oczu i uszu - Maltańczyki są podatne na wydzielanie łez, a ich oczy niekiedy zachodzą sierścią. Regularnie czyść oczy wilgotnym wacikiem, aby zapobiec infekcjom. Sprawdzaj także uszy psa i czyść je, zwłaszcza jeśli zauważysz nadmierną produkcję woskowiny.
Higiena jamy ustnej - pielęgnacja zębów jest ważna, aby zapobiec problemom z zębami i dziąsłami. Regularnie czyść zęby swojego psa za pomocą specjalnej szczoteczki i pasty do zębów dla psów lub innych produktów zatwierdzonych przez weterynarza.
Czy Maltańczyki gubią sierść?
Wypadanie sierści u Maltańczyków jest znikome - psy tej rasy należą do czworonogów, które prawie wcale nie linieją. Zamiast tego ich sierść stale rośnie, dlatego właśnie wymaga regularnej pielęgnacji.
Czy Maltańczyk to dobry pies dla alergika?
Dzięki temu, że Maltańczyki nie linieją, uważane za odpowiednie dla osób cierpiących na alergie. Warto jednak pamiętać o tym, że każdy przechodzi alergie w indywidualny sposób, dlatego przed przyjęciem Maltańczyka pod swój dom dobrze będzie spędzić z nim czas, aby upewnić się, że jego obecność nie nasila objawów uczulenia.
Dieta maltańczyka powinna składać się przede wszystkim z produktów stanowiących wartościowe źródło białka, czyli, przykładowo, z wysokiej jakości gotowanego mięsa mięśniowego, podrobów i ryb morskich. Oprócz tego niezbędnym dodatkiem są warzywa, takie jak seler, pietruszka, marchew, liście sałaty i młode liście szpinaku.
Z tego powodu, warto wybierać wysokiej jakości karmy dla psów, które zawierają odpowiednią ilość białka, tłuszczu i węglowodanów. Przed wyborem, koniecznie sprawdź etykietę karmy, aby upewnić się, że zapewni ona psiakowi niezbędne składniki odżywcze. To ważne, ponieważ zdrowa dieta znacznie zmniejsza ryzyko występowania licznych problemów zdrowotnych, co przełoży się na dłuższe i szczęśliwsze życie Twojego pupila.
Czy Maltańczyki dużo jedzą? Żywienie Maltańczyka
Maltańczyki to pieski, które słyną nie tylko ze swojej urody i energii. To też psiaki, które cechuje bardzo duży apetyt. Ich nieposkromiona chęć jedzenia i zdobywania przysmaków może mieć jednak przykre skutki zdrowotne, dlatego warto regularnie kontrolować wagę psiaka i trzymać się ustalonych porcji karmy.
Ile posiłków powinien jeść Maltańczyk?
Szczenięta Maltańczyka, ze względu na ich szybki metabolizm i rosnący organizm, powinny przyjmować nawet 4-5 posiłków dziennie. W miarę dorastania, można stopniowo przejść na 3 posiłki dziennie. Dorosłe Maltańczyki mogą być karmione 2-3 razy dziennie.
Starsze psy tej rasy będą potrzebować zmniejszonej ilości kalorii, dlatego też można rozważyć przejście na 2 posiłki dziennie. Ostatecznie ilość jedzenia i częstotliwość karmienia powinny być dostosowane do indywidualnych potrzeb każdego zwierzęcia.
Szczeniak rasy Maltańczyk pochodzący z dobrej hodowli, kosztuje od 1,5 do 6 tys. złotych. Warto zaznaczyć jednak, że cena Maltańczyka z rodowodem może znacząco się różnić w zależności od wielu czynników, w tym od lokalizacji hodowli, renomy hodowcy, pochodzenia psa (jego rodziców), koloru sierści i innych cech dodatkowych.
Ile kosztuje utrzymanie psa rasy Maltańczyk?
Utrzymanie Maltańczyka nie jest bardzo drogie, ze względu na to, że są to małe psy. Mały piesek potrzebuje stosunkowo niewiele karmy, więc żywienie go dobrej jakości karmą może wynieść około 70-150 zł miesięcznie.
Największym dodatkowym kosztem może okazać się pielęgnacja zwierzęcia. Regularne wizyty u groomera to koszt od 70 do 200 zł za wizytę. Warto wziąć pod uwagę również regularne wizyty u weterynarza oraz wszelkie przysmaki, akcesoria i zabawki dla Maltańczyka. W tym przypadku ceny będą zależne od sklepu, jakości i trwałości poszczególnych produktów, więc ciężko jednoznacznie określić ile mogą kosztować.
Maltańczyki to nie tylko doskonałe psy do towarzystwa. Ich pochodzenie sięga tysięcy lat wstecz, a sama historia rasy kryje wiele ciekawych faktów i anegdot. Oto kilka ciekawostek związanych z tą wyjątkową rasą:
Hollywoodzki status - Maltańczyki zdobyły ogromną popularność w świecie kina. Wielu sławnych aktorów, takich jak Elizabeth Taylor czy Halle Berry, posiadało lub nadal posiada psiaka tej rasy.
Maria Stuart - Według legendy, Maria Stuart, szkocka królowa z XVI wieku, była właścicielką Maltańczyków. Podczas swojego pobytu w więzieniu na wyspie Skye miał towarzyszyć jej mały piesek tej rasy, co dodatkowo podkreśla ich rolę jako wiernych psów towarzyszących.
Poezja i literatura - Maltańczyki były doceniane również przez słynnych twórców i poetów. Pisali o nich m.in. Julian Ursyn Niemcewicz i Jan Andrzej Morsztyn.
Wymagająca sierść - Znane z długiej, gęstej sierści, Maltańczyki wymagają systematycznego czesania i pielęgnacji, aby utrzymać ich fryzurę w doskonałej kondycji. Regularne czesanie pomaga również unikać plątania i sprawia, że sierść pozostaje gładka i lśniąca.
W naszej hodowli domowej przywitaliśmy na świeicie maleńką suczkę rasy maltańczyk .Waga mamy 2,8kg ojciec podobnie .
Zdrowa, bez zacieków, włos prosty ślący ,zgryz prawidłowy ,wesoła ,chętna do zabaw
W naszej hodowli domowej przywitaliśmy na świeicie maleńkiego pieska rasy maltańczyk .Waga mamy 2,8kg ojciec podobnie .
Zdrowy, bez zacieków, włos prosty ślący ,zgryz prawidłowy ,wesoły ,chętny do za