Dalmatyńczyk
Rozmiar
Potrzeby ćwiczeń
Łatwość treningu
Ilość sierści
Częstość strzyżenia
Dzieci
Zdrowie
Koszty utrzymania
Inteligencja
Długość życia
10-13 lat
Waga
Samiec: 27-32 kg
Samica: 24-29 kg
Wzrost
54-61 cm
Uznana przez FCI
Tak
Zobacz wszystkie ogłoszenia tej rasy:
Dalmatyńczyk
Pokaż oferty

Dalmatyńczyk

Dalmatyńczyk to wyjątkowy pies znany ze swojej charakterystycznej, czarno-białej lub brązowo-białej sierści. Oprócz wyjątkowego umaszczenia wyróżnia się energicznym temperamentem, inteligencją i lojalnością. To pies przyjazny, radosny i skory do zabawy. Uwielbia spędzać czas ze swoimi opiekunami i nie najlepiej znosi samotność. Czy sierść Dalmatyńczyka uczula? Jakie jest dokładne pochodzenie rasy? Czy Dalmatyńczyki dobrze odnajdują się w kontaktach z dziećmi? Dowiedz się więcej na temat tych wyjątkowych psów!

 

Zalety

  • Wyjątkowe umaszczenie
  • Przyjazne usposobienie
  • Szybko się uczy
  • Przywiązany do opiekunów
  • Idealny pies dla osób aktywnych

 

Wady

  • Bywa uparty i niezależny
  • Nie najlepiej znosi samotność
  • Linieje przez cały rok

Dokładne pochodzenie Dalmatyńczyków nie jest do końca znane. Niektórzy uważają, że rasa ta pochodzi z północnych Indii, a do Europy dotarła wraz z cygańskimi taborami.

Inni twierdzą, że psy te były w Dalmacji już w starożytności. Wzmianki o psach o charakterystycznej łaciatej sierści można znaleźć także w tekstach z XVI wieku.

Rasy pokrewne dalmatyńczykom to m.in. pointer, wyżeł angielski i gończy dalmatyński. W XIX wieku dalmatyńczyki stały się popularnymi psami do towarzystwa - były cenione za swój piękny wygląd i energiczny temperament. 

Po II Wojnie Światowej populacja dalmatyńczyków drastycznie spadła. Na szczęście rasa ta została uratowana dzięki hodowcom z Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.

Pierwszy Klub Dalmatyńczyka powstał w 1920 roku w Wielkiej Brytanii. W kolejnych latach rasa ta zyskiwała coraz większą popularność na całym świecie. Obecnie Dalmatyńczyki są popularnymi psami rodzinnymi, a także psami do towarzystwa.

Dalmatyńczyk to pies o bardzo charakterystycznym umaszczeniu. Jego krótka, biała sierść pokryta jest licznymi, czarnymi lub brązowymi cętkami. Cętki powinny być okrągłe i równomiernie rozmieszczone na całym ciele. Wzorzec rasy określa, że idealny rozmiar cętek wynosi od 0,5 do 2 cm.

Według wzorca, Dalmatyńczyk jest psem średniej wielkości o mocnej budowie ciała. Psy tej rasy osiągają wysokość w kłębie od 56 do 61 cm, a suki od 54 do 59 cm. Dalmatyńczyk ma długą, muskularną szyję, szeroką klatkę piersiową i mocne nogi. Ogon dalmatyńczyka jest długi i cienki, zwężający się ku końcowi. Uszy psa są małe i przylegające do głowy.

 

Dalmatyńczyk - charakterystyka rasy

Wzrost:  54-61 cm

Waga: 24-32 kg

Umaszczenie: czarno-białe, brązowo-białe

Średnia długość życia: 10-13 lat

Pochodzenie: Chorwacja

Grupa FCI: Grupa VI, Sekcja 3, Wzorzec 153 

Dalmatyńczyk to pies odważny, zrównoważony i energiczny. Jest bardzo przyjazny i lojalny wobec swojej rodziny. Uwielbia się bawić i spędzać czas z ludźmi. Dobrze dogaduje się z dziećmi, jeśli jest przyzwyczajony do ich obecności (w tym przypadku istotną rolą odgrywa właściwa socjalizacja psa, zwłaszcza w okresie szczenięcym).

Do pełni szczęścia Dalmatyńczyk potrzebuje dużo ruchu i stymulacji umysłowej. Psy tej rasy najlepiej czują się podczas długich spacerów na otwartej przestrzeni, gdzie mogą swobodnie biegać, eksplorować otoczenie oraz bawić się z opiekunem lub innymi psami.

Przedstawiciele tej rasy zdecydowanie nie nadają się do życia na zewnątrz. Dalmatyńczyki silnie przywiązują się do swoich opiekunów i źle znoszą samotność. Potrzebują bliskiego kontaktu z ludźmi i chętnie towarzyszą im w codziennych aktywnościach.

 

Dalmatyńczyk a dzieci

Dalmatyńczyk ze względu na swój energiczny i radosny charakter może być wspaniałym towarzyszem dla dzieci. Psy tej rasy uwielbiają się bawić i chętnie włączają się do zabaw z najmłodszymi domownikami. Należy jednak pamiętać, że dalmatyńczyk jest psem pełnym energii i dość dużym, więc ważne jest, aby dzieci potrafiły bawić się z psem w sposób bezpieczny.

Podobnie jak w przypadku każdej rasy - istotną rolę odgrywa tu socjalizacja i właściwe wychowanie psa, a także zachowanie dzieci względem czworonoga. Szczeniak Dalmatyńczyka powinien być od małego przyzwyczajany do towarzystwa dzieci. Należy uczyć go delikatnej zabawy i respektowania granic. Ważne jest również, aby dzieci nauczyły się odpowiednio traktować psa, nie denerwować go i nie drażnić.

 

Dalmatyńczyk a inne zwierzęta domowe

Dalmatyńczyki są z natury psami energicznymi i żywiołowymi. Mogą one bez problemu zaakceptować inne zwierzęta domowe, jeśli będą do nich stopniowo przyzwyczajane, najlepiej już w okresie szczenięcym.

Warto jednak zaznaczyć, że w kontaktach z niektórym zwierzętami, charakter Dalmatyńczyka może być dość dominujący. Psy tej rasy mogą wykazywać skłonność do polowania na mniejsze zwierzęta, dlatego należy zachować szczególną ostrożność w kontaktach z kotami, królikami czy chomikami.

 

Czy Dalmatyńczyk nadaje się do mieszkania w bloku?

W przypadku Dalmatyńczyka odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Z jednej strony psy tej rasy są dość energiczne i potrzebują dużo ruchu. Z drugiej strony są one również inteligentne i łatwe do szkolenia, co może ułatwić im życie w mniejszej przestrzeni.

Dalmatyńczyk może mieszkać w bloku, ale pod warunkiem, że będzie miał zapewnioną odpowiednią ilość ruchu i stymulacji umysłowej na co dzień. Niezależnie od miejsca zamieszkania, należy zabierać go na regularne spacery, a także zapewnić mu rozrywkę w postaci zabaw i treningów. Ważne jest również, aby odpowiednio wychować psa i nauczyć go funkcjonowania w takich warunkach, aby nie był uciążliwy dla sąsiadów.

Dalmatyńczyk to rasa inteligentna i łatwa do szkolenia. Psy tej rasy są chętne do nauki i z reguły szybko przyswajają nowe komendy. Z pewnością warto nauczyć swojego Dalmatyńczyka podstawowych komend, takich jak "siad", "wstań", "zostań" i "do mnie". Należy również zadbać o jego socjalizację, aby w przyszłości był psem pewnym siebie i przyjaznym w stosunku do innych psów i ludzi.

Szkolenie Dalmatyńczyka powinno opierać się na pozytywnych wzmocnieniach, czyli nagrodach, pochwałach lub wspólnych zabaw - w zależności od tego, co pies najbardziej lubi. Warto pamiętać, że są to psy dość wrażliwe i mogą źle reagować na wszelkie kary i krzyki, dlatego warto ich unikać, zarówno podczas treningów, jak i na co dzień.

 

Czy Dalmatyńczyki są mądre?

Dalmatyńczyki to inteligentne psy - są stosunkowo łatwe do szkolenia i szybko się uczą. Warto jednak zaznaczyć, że jest to rasa o dość niezależnym charakterze, dlatego w szkoleniu ważne jest stosowanie pozytywnych metod: należy nagradzać psa za dobre zachowanie i unikać kar, które mogłyby go przestraszyć lub zniechęcić.

 

Czy Dalmatyńczyki uciekają?

Dalmatyńczyk należy do psów bardzo energicznych - gdy nie będzie miał zaspokojonych podstawowych potrzeb i zapewnionej odpowiedniej dawki ruchu na co dzień, może wykazywać tendencję do ucieczek.

Warto zaznaczyć jednak, że dalmatyńczyki są psami inteligentnymi i potrafią szybko się uczyć. Jeśli zostaną odpowiednio wychowane i socjalizowane, szanse na ewentualne ucieczki znacznie się zmniejszą.

 

Czy Dalmatyńczyki lubią pływać?

Dalmatyńczyki to psy, które z reguły bardzo dobrze czują się w wodzie i uwielbiają pływać. Wiele z nich wykazuje zainteresowanie wodą już w okresie szczenięcym. Warto pamiętać jednak, że każdy pies jest inny i nie wszystkie dalmatyńczyki będą od razu chętne do pływania. 

Jeśli chcesz nauczyć swojego Dalmatyńczyka pływać, pamiętaj, aby:

  • Zabierać go nad wodę regularnie, aby mógł się z nią oswoić.
  • Zachęcać go do zabawy w wodzie, np. rzucając mu piłkę.
  • Nigdy nie zmuszać go do pływania, jeśli nie ma na to ochoty.
  • Zapewnić mu bezpieczeństwo podczas pływania, np. zakładając mu kamizelkę ratunkową.

 

Czy psy rasy Dalmatyńczyk szczekają?

Dalmatyńczyki szczekają, ale nie są przesadnie szczekliwe. Z natury jednak są psami czujnymi i mogą reagować szczekaniem np. wtedy gdy coś je zaniepokoi, zezłości lub podekscytuje.

Jeśli szczekanie dalmatyńczyka jest zbyt częste lub staje się dla Ciebie problematyczne, skonsultuj się z profesjonalnym behawiorystą, który pomoże Ci zrozumieć przyczynę szczekania i znaleźć odpowiednie rozwiązanie, aby ograniczyć niepożądane zachowania Twojego pupila.

 

Ile ruchu potrzebuje Dalmatyńczyk?

Dalmatyńczyk to pies energiczny, który potrzebuje dużo ruchu na co dzień. Dorosły pies tej rasy powinien być wyprowadzany na spacer przynajmniej 2-3 razy dziennie po około 30-60 minut. Oprócz regularnych spacerów, Dalmatyńczyki potrzebują również innych form aktywności, takich jak bieganie, pływanie, treningi z opiekunem lub zabawy z piłką.

Szczenięta Dalmatyńczyka potrzebują znacznie mniej ruchu niż dorosłe psy, ale nadal ważne jest, aby zapewnić im odpowiednią ilość aktywności fizycznej na co dzień. Warto jednak pamiętać, że szczenięta szybko się męczą, dlatego ważne jest, aby robić regularne przerwy podczas spacerów.

Na pewno ważne jest, aby dostosować ilość ruchu do wieku i kondycji psa. Należy również wziąć pod uwagę warunki pogodowe. W upalne dni spacery z psem powinny być krótsze i odbywać się rano lub wieczorem, kiedy jest chłodniej.

Dalmatyńczyki to psy cieszące się dość dobrym zdrowiem, ale podobnie jak inne rasy, mogą być predysponowane do pewnych schorzeń, takich jak głuchota, kamica moczowa czy dysplazja stawu biodrowego.

Aby zminimalizować ryzyko rozwoju chorób i innych dolegliwości zdrowotnych u swojego Dalmatyńczyka, warto zadbać o jego dietę i aktywność na co dzień, a także odwiedzać regularnie weterynarza i zapewnić pupilowi profilaktyczne badania i szczepienia. 

 

Najczęściej występujące choroby

Mimo tego, że Dalmatyńczyki cieszą się dobrym zdrowiem, to mogą być podatne na pewne schorzenia i dolegliwości zdrowotne częściej niż inne rasy. Oto przykłady takich schorzeń:

  • Głuchota: Dalmatyńczyki są bardziej narażone na głuchotę niż inne rasy psów. Szacuje się, że około 10% dalmatyńczyków jest głuchych na jedno ucho, a 5% na obydwa.
  • Kamica moczowa: Pst tej rasy mają tendencję do tworzenia się kamieni moczowych. Należy zapewnić im odpowiednią dietę i dostęp do świeżej wody, aby zapobiec temu schorzeniu.
  • Dysplazja stawu biodrowego: Dalmatyńczyki mają predyspozycję do dysplazji stawu biodrowego, która jest schorzeniem wynikającym z nieprawidłowego rozwoju tego obszaru ciała.
  • Alergie: Przedstawiciele tej rasy dość często zmagając się z alergiami pokarmowymi oraz skórnymi.

 

Ile żyje Dalmatyńczyk?

Średnia długość życia Dalmatyńczyka wynosi od 10 do 13 lat. Na długość życia psów tej rasy wpływa wiele czynników, takich jak: genetyka, dieta, aktywność fizyczna czy środowisko życia. Bardzo istotna jest również właściwa opieka weterynaryjna - regularne szczepienia, badania i kontrolne wizyty u weterynarza pozwalają zapobiec ewentualnym chorobom lub wyleczyć je na czas.

Pielęgnacja Dalmatyńczyka nie jest skomplikowana i nie wymaga od opiekuna zbyt wiele czasu. Regularne szczotkowanie, kąpiele w razie potrzeby oraz dbanie o higienę uszu, zębów i pazurów to wszystko co należy zrobić, aby Dalmatyńczyk był zdrowy i zadbany.

Regularne szczotkowanie gumowym zgrzebłem lub gęstą szczotką pomaga w usuwaniu martwego włosa i zapobiega kołtunom. W okresie linienia, który u psów tej rasy występuje dwa razy w roku, szczotkowanie należy wykonywać częściej, nawet codziennie.

Kąpiel psa należy przeprowadzać tylko wtedy, gdy jest to konieczne, używając do tego łagodnego szamponu przeznaczonego dla psów. Po kąpieli warto dokładnie wysuszyć sierść psa, aby uniknąć przeziębienia.

 

Czy Dalmatyńczyki gubią sierść?

Tak, Dalmatyńczyki gubią sierść, ale niezbyt obficie. Ich krótka sierść linieje 2 razy w roku i wtedy wymaga często, nawet codziennego wyczesywania. Poza tym okresem wystarczające będzie czesanie psa razy w tygodniu.

 

Czy Dalmatyńczyk to dobry pies dla alergika?

Dalmatyńczyki nie są polecane jako psy dla alergików, natomiast warto zaznaczyć, że w większości przypadków jest to kwestia bardzo indywidualna. Warto pamiętać również, że alergia na psy nie jest tylko reakcją na ich sierść. Alergeny mogą znajdować się również w ślinie i naskórku psa. Dlatego, nawet jeśli Dalmatyńczyk gubi mniej sierści niż inne rasy psów, nadal może powodować reakcje alergiczne u osób uczulonych na psy.

Dalmatyńczyki należą do psów ras dużych, dlatego potrzebują znacznie więcej pokarmu niż mniejsze rasy - warto o tym pamiętać, ponieważ wpływa to znacząco na miesięczny koszt utrzymania psa.

Wybierając karmę dla swojego Dalmatyńczyka, koniecznie weź pod uwagę aspekty, takie jak wiek, zdrowie i kondycję psa. Najlepiej wybieraj spośród karm od sprawdzonych producentów o dobrym i zbilansowanym składzie.

W zależności od budżetu i potrzeb psa, możesz wybrać spośród karm suchych, mokrych lub zdecydować się na samodzielne przygotowywanie pupilowi posiłków w domu (tzw. dieta BARF). 

 

Czy psy Dalmatyńczyki dużo jedzą?

Dalmatyńczyki nie są znane z tego, że bardzo jedzą dużo. W rzeczywistości ich zapotrzebowanie kaloryczne jest stosunkowo niskie w porównaniu do innych ras psów o podobnej wielkości.

Oczywiście ilość jedzenia, które zjada lub powinien zjadać na co dzień Dalmatyńczyk, zależy od różnych czynników, takich jak:

  • Wiek: Szczenięta potrzebują więcej jedzenia niż dorosłe psy (oczywiście proporcjonalnie do ich masy ciała).
  • Rozmiar: Większe Dalmatyńczyki (w wielu przypadkach samce) potrzebują więcej jedzenia niż mniejsze psy.
  • Poziom aktywności: Psy, które są bardziej aktywne, potrzebują więcej jedzenia niż psy, które są mniej aktywne.
  • Stan zdrowia: Psy z pewnymi schorzeniami mogą wymagać specjalnej diety.

 

Ile razy dziennie powinien jeść Dalmatyńczyk?

Dorosły Dalmatyńczyk powinien jeść 2-3 razy dziennie. W przypadku szczeniąt, częstotliwość podawania karmy może wynosić nawet 3-4 razy dziennie, w zależności od potrzeb psa.

Oczywiście warto zaznaczyć, że to, ile razy dziennie podajemy karmę naszemu pupilowi powinno być uzależnione także od wieku, stanu zdrowia i ewentualnych chorób, które determinują konkretną dietę.

W przypadku wątpliwości, najlepiej skonsultować się z weterynarzem lub psim dietetykiem.

Cena Dalmatyńczyka z rodowodem waha się z reguły od 2500 do 6000 zł. Szczeniaki z renomowanych hodowli mogą kosztować nawet więcej. Oprócz ceny zakupu szczeniaka, należy również wziąć pod uwagę koszty utrzymania psa, takie jak karma, opieka weterynaryjna, zabawki i akcesoria.

 

Ile kosztuje utrzymanie psa rasy Dalmatyńczyk?

Miesięczne koszty utrzymania Dalmatyńczyka wahają się zwykle od 300 zł do 600 zł. Do tego należy doliczyć nieprzewidziane wydatki na leczenie oraz dodatkowe koszty, takie jak szkolenie, strzyżenie i ubezpieczenie (o ile się na nie zdecydujesz).

Największym wydatkiem miesięcznym jest karma dla psa, która może kosztować od 250 do 500 zł miesięcznie lub więcej, w zależności od jej rodzaju, producenta i składu. Warto doliczyć do tego również koszt zakupu przysmaków i gryzaków dla psa - miesięcznie może to wynieść około 50-100 zł.

Wśród nieprzewidzianych wydatków, najbardziej kosztowne bywają wizyty u weterynarza. O ile w przypadku profilaktycznych szczepień i wizyt, możemy dość łatwo przewidzieć jaką kwotę będziemy musieli zapłacić, to w sytuacjach, gdy nasz pupil zachoruje, wymaga przewlekłego leczenia lub wykonania jakiegoś zabiegu, cena za wizytę może znacznie wzrosnąć i wynieść nawet kilkaset złotych (jednorazowo).

Dalmatyńczyki to psy o charakterystycznym umaszczeniu i energicznym temperamencie. Zdobyły serca wielu osób na całym świecie, a ich popularność wzrosła na fali powieści Dodie Smith "101 dalmatyńczyków" i jej ekranizacji. Oto kilka ciekawostek na temat tej wyjątkowej rasy:

  • Pochodzenie: Dokładne pochodzenie rasy dalmatyńczyk nie jest znane. Istnieje wiele teorii na ten temat, ale najbardziej prawdopodobne jest, że rasa ta pochodzi z Dalmacji - regionu w Chorwacji.
  • Białe umaszczenie: Dalmatyńczyki rodzą się całkowicie białe. Cętki w kolorze czarnym lub wątrobianym pojawiają się dopiero po kilku dniach lub tygodniach.
  • Pojawienie się rasy w Polsce: W Polsce dalmatyńczyki pojawiły się w XIX wieku. Początkowo były wykorzystywane jako psy stróżujące i myśliwskie.