Beagle to średniej wielkości pies gończy wyróżniający się ponadprzeciętną inteligencją i silnym instynktem łowieckim. To także doskonały pies rodzinny i wierny towarzysz długich wędrówek. Jak wygląda Beagle? Jaką sierść ma pies rasy Beagle i ile aktywności w ciągu dnia potrzebuje? Dowiedz się wszystkiego, co warto wiedzieć o tej wyjątkowej rasie!
Zalety
Łagodne i towarzyskie, co czyni je doskonałymi towarzyszami dla rodzin z dziećmi
To aktywne psy, które są świetnymi towarzyszami spacerów, biegania i innych form aktywności na świeżym powietrzu
Doskonałe zdolności łowieckie
Odnajdą się zarówno w mieście, jak i na wsi
Ich sierść jest łatwa w pielęgnacji
Świetnie odnajdują się w psich sportach, takich jak agility, flyball, czy tropienie użytkowe
Wady
Bywają uparte
Uwielbiają jeść, przez co mogą przejawiać skłonność do nadwagi
Ich silny instynkt łowiecki może sprawiać trudności podczas spacerów
Wymagają dużo ruchu i aktywności umysłowych w ciągu dnia
Beaglejest jedną z najstarszych ras psów gończych i myśliwskich. Pierwsze wzmianki o rasie pojawiły się w okolicach XVI wieku, kiedy to pierwsze Beagle trafiły na wyspy brytyjskie, gdzie zostały docenione za swoje ponadprzeciętne umiejętności w polowaniach, zwłaszcza na niewielkie zwierzęta.
Rasa była ceniona nie tylko ze względu na skłonność do polowań, ale także wyjątkowy węch, predyspozycje do pracy w grupie, zdolność utrzymywania kontaktu wzrokowego z innymi psami oraz wytrwałość w tropieniu śladów.
Mimo tego, że beagle zostały wyhodowane jako psy myśliwskie i do dziś wykorzystywane są podczas polowań, to obecnie większość osób traktuje je jako doskonałe psy do towarzystwa.
Beagle to pies średniej wielkości. Jego sylwetka jest krępa i harmonijna. Przedstawiciele tej rasy mają krótkie, najczęściej umięśnione kończyny, które pozwalają im szybko biegać i pokonywać dłuższe dystanse. Dorosłe osobniki osiągają wzrost w kłębie od 33 do 40 cm i wagę od 9 do 11 kg.
Psy w typie Beagle'a mają podłużną, głęboko osadzoną głowę zakończoną zwisającymi i lekko zaokrąglonymi uszami. Ich oczy w odcieniach brązowych lub orzechowych nadają im uroku i łagodnego usposobienia.
Beagle jest psem o krótkiej, gęstej sierści. Największą popularnością cieszą się osobniki o umaszczeniu trójkolorowym (kolory czarny, płowy i biały), natomiast dopuszczalne są także połączenia dwukolorowe np. płowa z białym, czarna z białym, czerwona z białym, cytrynowa z białym.
Zgodnie z obowiązującym wzorcem rasy - Beagle powinien mieć mocny ogon o średniej długości zakończony białą końcówką.
Beagle - charakterystyka rasy
Wzrost: 33-40 cm
Waga: 9-11 kg
Umaszczenie: trójkolorowe (czarny, płowy, biały), dwukolorowe (np. czarny z białym, brązowy z białym)
Średnia długość życia: 12-15 lat
Pochodzenie: Wielka Brytania
Grupa FCI: Grupa VI, Sekcja 3.1, Wzorzec 161
Beagle to pewny siebie i inteligentny pies. Bardzo przywiązuje się do swoich opiekunów i chętnie towarzyszy im w codziennych aktywnościach. Beagle uwielbiają towarzystwo ludzi, a przy odpowiedniej socjalizacji w wieku szczenięcym równie dobrze odnajdują się w większej grupie psów.
Pies tej rasy to doskonały przyjaciel rodziny, który do pełni szczęścia potrzebuje odpowiedniej dawki ruchu, zabaw węchowych, aktywnych spacerów i uwagi ze strony swoich opiekunów.
Doskonały węch i silnie rozwinięty instynkt łowiecki sprawiają, że beagle należą do psów, które doskonale odnajdują się w psich sportach, takich jak nosework, agility, czy tropienie użytkowe.
Ze względu na to, że są to psy z linii polujących, beagle mają skłonność do ucieczek i pogoni za zwierzyną. Na szczęście regularne treningi, aktywne zabawy i nauka przywołania mogą skutecznie obniżyć potrzebę polowania i chęć do ucieczek.
Beagle świetnie odnajdzie się zarówno w mieszkaniu, jak i w domu z ogrodem. Jednak niezależnie od metrażu i miejsca zamieszkania, wymaga odpowiedniej dawki ruchu i aktywności w ciągu dnia.
Beagle może być doskonałym towarzyszem długich spacerów i wszelkich aktywności na świeżym powietrzu. Psy tej rasy są z natury bardzo energiczne i żywiołowe, dlatego świetnie dopasują się do rodzin prowadzących aktywny i sportowy tryb życia.
Beagle a dzieci
Beagle to inteligentne psy, które przy odpowiednim wychowaniu i socjalizacji mogą okazać się doskonałymi towarzyszami rodzin z dziećmi. Oczywiście warto pamiętać, że kontakt dziecka z psem powinien zawsze odbywać się pod nadzorem osób dorosłych, zwłaszcza jeśli decydujemy się na kupno szczeniaka, który dopiero poznaje świat i nie zna zasad panujących w naszym domu.
Podobnie jak inne psy myśliwskie, Beagle potrzebuje cierpliwości i konsekwentnego wychowania ze strony swoich opiekunów. Aby kontakty psa z dziećmi były maksymalnie bezpieczne i komfortowe dla obu stron, warto od samego początku nauczyć swoje pociechy, jak postępować z psem i nie naruszać jego granic, aby nie doprowadzić do niepotrzebnych i stresujących sytuacji.
Beagle a inne zwierzęta domowe
Większość psów rasy Beagle bez problemu odnajdzie się w towarzystwie innych zwierząt domowych. Warto pamiętać jednak, że zachowanie wobec innych zwierząt może zależeć także od indywidualnej osobowości, temperamentu, treningów oraz doświadczeń psa, dlatego podczas wprowadzania nowych zwierząt do domu niezwykle ważne jest odpowiednie przygotowanie otoczenia i stałe kontrolowanie interakcji między nimi.
Niewątpliwie największy wpływ na właściwe relacje dorosłego psa z innymi zwierzętami ma odpowiednia socjalizacja w wieku szczenięcym. Warto pamiętać o tym, że szczeniak powinien mieć możliwość poznawania innych psów, natomiast te interakcje nie powinny być zbyt intensywne, a maluch powinien wiedzieć, że ma nasze wsparcie i w razie potrzeby będzie mógł odejść z sytuacji, które są dla niego zbyt trudne (np. podczas zabawy z większym, natarczywym psem).
Czy Beagle nadaje się do mieszkania w bloku?
Beagle to z natury bardzo aktywne i energiczne psy, które potrzebują odpowiedniej dawki ruchu i aktywności w ciągu dnia. Warto pamiętać jednak, że samo wypuszczanie psa do ogrodu nie zastąpi mu codziennych spacerów i zabaw z opiekunem.
Z tego względu nie ma większego znaczenia, czy Beagle będzie mieszkał w bloku czy w domu jednorodzinnym, ponieważ niezależnie od miejsca zamieszkania, należy zapewnić mu codzienne aktywności, które zmęczą go zarówno fizycznie, jak i umysłowo.
Oczywiście warto pamiętać o tym, że tak jak każdy pies, Beagle powinien mieć swoje wydzielone miejsce w domu lub mieszkaniu (takie, w którym będzie mógł się swobodnie bawić, odpoczywać, jeść), dlatego zawsze warto uwzględnić ten aspekt podczas podejmowania decyzji o zakupie lub adopcji psa konkretnej rasy.
Beagle to utalentowane psy myśliwskie zaliczane do psów ras średnich. Ich wyjątkowo czuły węch stanowi znaczne ułatwienie podczas polowań, natomiast może być nieco uciążliwy podczas codziennych spacerów.
Silnie rozwinięty instynkt łowiecki psów tej rasy może zachęcać je do podążania za tropem, co w przypadku psów, które nie są na smyczy może skutkować skłonnością do ucieczek. To dlatego tak ważne jest odpowiednie szkolenie i nauka posłuszeństwa, w tym wypracowanie przywołania.
Czy Beagle są mądre?
Beagle to bardzo inteligentne i bystre psy, które bywają także dość uparte i niezależne. Są również bardzo ciekawskie i mają wrodzoną zdolność do tropienia zapachów, dlatego uwielbiają wszelkie zabawy węchowe i świetnie się w nich odnajdują.
Trening z Beagle'm powinien być dynamiczny i ciekawy dla psa. Podczas ćwiczeń, warto postawić na cierpliwość, konsekwencję i pozytywną motywację, aby wydobyć jego pełny potencjał i zdolności do wykonywania poszczególnych ćwiczeń lub sztuczek.
Czy Beagle uciekają?
Beagle mają silnie rozwinięty instynkt łowiecki, dlatego są uznawane za rasę wykazującą większą skłonność do ucieczek. Ich wyostrzone zmysły i naturalny instynkt do tropienia zwierzyny mogą stanowić utrudnienie podczas spacerów, natomiast warto zaznaczyć, że takie zachowania występują u większości ras tropiących i łowieckich.
Aby uniknąć ucieczek, warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie swojego ogrodu, a w przypadku spacerów warto postawić na dłuższą smycz lub linkę, zwłaszcza wtedy, gdy nie mamy jeszcze wypracowanego przywołania.
Regularne treningi posłuszeństwa oraz zapewnienie psu odpowiedniej dawki aktywności fizycznej i umysłowej w ciągu dnia także mogą okazać się bardzo pomocne w obniżaniu skłonności psa do tropienia i ucieczek.
Czy Beagle lubią pływać?
Niektóre Beagle uwielbiają pływać i nie boją się wody. Z kolei inne nie znoszą kąpieli, deszczu i bardzo boją się wchodzenia do wody. Na szczęście da się zmniejszyć lęk psa przed deszczem i wodą, natomiast zawsze należy robić to stopniowo i bardzo powoli, aby nie zniechęcić go jeszcze bardziej i nie nasilić lęku.
Warto pamiętać także o tym, aby zadbać o odpowiednie zabezpieczenie psa (np. w postaci specjalnej kamizelki lub kapoka) zwłaszcza wtedy, gdy decydujemy się zabrać psa w teren, którego nie znamy i np. nie wiemy, jaka jest głębokość wody w danym jeziorze.
Czy psy Beagle szczekają?
Psy rasy Beagle są znane z tego, że dość często szczekają. To niezwykle żywiołowe i energiczne psy, które stosują szczekanie i wydawanie innych dźwięków jako sposób komunikacji z otoczeniem.
Warto zaznaczyć jednak, że Beagle nie wokalizują bez powodu - aktywne szczekanie może być spowodowane różnymi bodźcami - od wykrycia zapachu, przez potrzebę interakcji z ludźmi lub innymi zwierzętami, aż po reakcję na usłyszane dźwięki z otoczenia.
Mimo tego, że nadmierne szczekanie może bywać dla opiekunów kłopotliwe, to jest to problem, który da się z psem przepracować (samodzielnie lub z pomocą behawiorysty).
Ile ruchu potrzebuje Beagle?
Beagle to aktywne psy, które potrzebują odpowiedniej dawki ruchu, aby zachować zdrowie i dobre samopoczucie. Ze względu na ich energiczny charakter i pierwotne przeznaczenie (wykorzystywane były głównie jako psy tropiące i myśliwskie), Beagle wymagają codziennych spacerów i aktywności ruchowych.
Idealnie byłoby zapewnić im co najmniej 1-2 godziny aktywności na świeżym powietrzu każdego dnia. Mogą w tym czasie bawić się z opiekunem w ogrodzie, swobodnie eksplorować otoczenie, brać udział w zabawach węchowych lub cieszyć się czasem spędzonym na spacerach i bieganiu.
Regularny ruch niesie ze sobą szereg korzyści: pomaga utrzymać wagę psa w odpowiedniej formie, zapobiega nudzie i pomaga psu radzić sobie ze stresem, co z kolei wpływa pozytywnie na jego zachowanie i zdrowie psychiczne.
Beagle to rasa wyróżniająca się dobrym zdrowiem i wysoką odpornością. Jednak podobnie jak większość psów rasowych, Beagle mogą przejawiać skłonność do rozwoju określonych schorzeń.
Decydując się na szczeniaka rasy Beagle, warto mieć świadomość, że u psów tej rasy sporadycznie zdarzają się schorzenia, takie jak Beagle Pain Syndrome, Ataksja Rdzeniowa, czy problemy z oczami.
Na szczęście regularne badania i kontrolne wizyty u lekarza weterynarii są w stanie znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia poważniejszych dolegliwości i problemów zdrowotnych.
Najczęściej występujące choroby
Choć Beagle to ogólnie zdrowe psy, istnieją pewne choroby, które występują u tej rasy częściej niż u innych. Warto pamiętać jednak, że tylko niektóre dorosłe osobniki mogą zostać dotknięte tymi schorzeniami. Oto kilka przykładowych chorób, które mogą rozwinąć się u psów tej rasy:
Otyłość,
Dysplazja stawów biodrowych i łokciowych,
Zespół chińskiego Beagle'a (MLS),
Niedoczynność tarczycy,
Zapalenie spojówek,
Zwichnięcie rzepki,
Wypadnięcie gruczołu trzeciej powieki (tzw. wiśniowe oko).
Ile żyją psy rasy Beagle?
Średnia długość życia psów tej rasy wynosi od 12 do 15 lat. Jednakże, podobnie jak w przypadku innych ras psów, istnieje wiele czynników, które wpływają na jakość i długość życia danego psa.
Właściwa opieka, odpowiednia dieta, regularne wizyty u weterynarza, aktywność fizyczna i genetyka odgrywają istotną rolę w determinowaniu, jak długo będzie żył konkretny pies rasy Beagle.
Warto pamiętać, że opiekunowie, którzy zapewniają swoim pupilom odpowiednie warunki życia i właściwą opiekę przykładają się do tego, aby ich Beagle wiodły komfortowe i szczęśliwe życie przez długie lata.
Beagle należą do psów krótkowłosych, a ich sierść nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jednak podobnie jak w przypadku wszystkich psów rasowych, warto pamiętać o regularnym szczotkowaniu sierści (najlepiej raz w tygodniu). W okresie linienia, warto zwiększyć częstotliwość szczotkowania do 2-3 razy w tygodniu.
W przypadku tej rasy, warto zadbać o systematyczne sprawdzanie czystości i stanu małżowiny usznej. Oklapnięte uszy tych niewielkich psów łowczych mogą być bardziej podatne na zanieczyszczenia i rozwój stanów zapalnych, natomiast przy odpowiedniej pielęgnacji takie problemy nie występują lub pojawiają się jedynie sporadycznie.
Czy Beagle gubią sierść?
Tak, Beagle gubią sierść, jednak nie są to psy, które znane są z nadmiernego linienia. Ich sierść jest krótka, gęsta i gładka, co sprawia, że utrzymanie czystości w domu jest zazwyczaj dość łatwe w porównaniu do ras o dłuższej sierści.
Beagle mogą linieć regularnie, zwłaszcza w okresach przejściowych między porami roku, ale nie jest to zbyt problematyczne. Regularna pielęgnacja w postaci szczotkowania sierści i sporadycznych kąpieli będzie wystarczająca dla utrzymania czystości i estetycznego wyglądu ich futerka.
Czy Beagle to dobry pies dla alergika?
Beagle nie są zalecane dla osób cierpiących na alergie. Mimo krótkiej sierści, mają tendencję do linienia, co może wiązać się z rozprzestrzenianiem alergenów w otoczeniu.
Dodatkowo, warto pamiętać, że alergia na psa może być uczuleniem zarówno na sierść, jak i na jego ślinę, czy mocz. Z tego powodu, osoby, które zmagają się z reakcjami alergicznymi powinny pomyśleć o konsultacji z alergologiem przed podjęciem ostatecznej decyzji o posiadaniu psa tej rasy.
Optymalna dieta psa rasy Beagle powinna zapewniać mu wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Po odebraniu psa od hodowcy, warto dopytać, jaką karmę do tej pory jadły szczenięta (nie należy od razu zmieniać karmy, tylko stopniowo wprowadzać nową).
Na szczęście beagle to psy, które zazwyczaj cieszą się ogromnym apetytem i bez problemu zjadają swoją karmę niezależnie od tego, czy jest sucha, czy mokra.
Duży apetyt tych psiaków może jednak prowadzić do niestrawności, niekontrolowanego tycia, a nawet nadwagi. Beagle potrafi szybko wykorzystać okazję by zjeść coś, co choć odrobinę przypomina jedzenie, dlatego warto pilnować go podczas spacerów i kontrolować, czy nie zjada codziennie zbyt wielu psich przysmaków.
Czy Beagle dużo jedzą?
Beagle to rasa znana z wyjątkowo dużego apetytu. Niestety, ponadprzeciętne zamiłowanie do jedzenia sprawia, że Beagle mogą wykazywać tendencję do tycia, dlatego tak ważne jest monitorowanie ich diety i kontrolowanie liczby spożywanych posiłków w ciągu dnia.
Ilość pożywienia, której potrzebuje Beagle zależy od kilku czynników, takich wiek, poziom aktywności na co dzień, metabolizm i ogólna kondycja fizyczna. Na szczęście, utrzymywanie Beagle w dobrej kondycji i zapewnienie mu odpowiednich porcji posiłków każdego dnia z pewnością pozwoli uniknąć problemów zdrowotnych związanych z nadwagą.
Ile razy dziennie powinien jeść Beagle?
Liczba posiłków, jaką powinien otrzymywać Beagle w ciągu dnia jest zależna od jego wieku, stanu zdrowia i poziomu aktywności fizycznej na co dzień.
Ze względu na szybki wzrost i intensywny rozwój, szczenięta wymagają większej liczby posiłków dziennie: do około 4-6 miesiąca życia powinny otrzymywać 3-4 małe posiłki o stałych porach.
Następnie można stopniowo zwiększać porcje i zmniejszać częstotliwość posiłków wydawanych każdego dnia. W przypadku dorosłych psów tej rasy zaleca się podawanie 2 posiłków dziennie (składających się z połowy dziennej porcji pożywienia).
Cena psa rasy Beaglezaczyna się najczęściej od 2000 zł w górę. Oczywiście całkowity koszt zakupu Beagla jest zależny od konkretnego miotu, rodziców, pochodzenia szczeniąt, renomy hodowcy, a także od tego, czy oferowane szczenięta są w pełni zgodne z wzorcem rasy.
Warto uważać na ogłoszenia z podejrzanie niskimi cenami. Jeśli cena podana w ogłoszeniu wydaje nam się zbyt niska, to warto zweryfikować hodowlę, jej przynależność do wskazanego związku/stowarzyszenia i opinie na jej temat.
Ile kosztuje utrzymanie psa rasy Beagle?
Średni koszt utrzymania psa rasy Beagle może obejmować różne aspekty, takie jak karma, przysmaki, opieka weterynaryjna, akcesoria i inne wydatki związane z posiadaniem zwierzaka. Oczywiście warto zaznaczyć, że ceny poszczególnych produktów i usług mogą różnić się w zależności od lokalizacji i dostępności.
Karma sucha lub mokra dla psa rasy Beagle może kosztować nas od 70 do nawet 350 zł co miesiąc. Wszystko zależy od jej marki, składu i jakości składników. Wszelkie przysmaki i przekąski dla psa mogą kosztować od 20 do 100 zł miesięcznie.
Koszty wizyt u weterynarza to niezwykle ważny aspekt posiadania zwierzaka. Regularne badania profilaktyczne, szczepienia, ochrona przed pasożytami, czy kontrola zdrowotna mogą wynosić średnio od 300 do 600 zł rocznie, w zależności od potrzeb i zaleceń weterynarza. Oczywiście warto zaznaczyć, że w przypadku choroby lub nagłych sytuacji, koszty opieki weterynaryjnej mogą znacznie wzrosnąć.
Wszelkie akcesoria, takie jak miska, obroża, smycz, legowisko, czy zabawki mogą kosztować razem od 200 do 400 zł lub więcej, w zależności od źródła, marki i jakości produktów.
Dodatkowe koszty, które mogą pojawić się podczas opieki nad psem to np. trening posłuszeństwa, ubezpieczenie zdrowotne, koszty opieki podczas nieobecności właściciela, czy ewentualne zabiegi pielęgnacyjne, takie jak obcinanie pazurków, czy strzyżenie i pielęgnacja sierści.
Beagle to wyjątkowa rasa psów o fascynującej historii i charakterystycznych cechach, które nie bez przyczyny przyciągają uwagę miłośników psów rasowych na całym świecie. Oto kilka ciekawostek o tej wyjątkowej rasie psów gończych:
Talent do tropienia: Beagle to prawdziwi mistrzowie w tropieniu zapachów. Ich wrodzona zdolność do węszenia i podążania za tropem sprawia, że są często wykorzystywane jako psy policyjne do wykrywania narkotyków i substancji wybuchowych, a także jako psy ratownicze do poszukiwania zaginionych osób.
Historia sięgająca wieków: Beagle mają długą historię sięgającą co najmniej kilku wieków wstecz. Pierwotnie były hodowane w celach myśliwskich do polowania na króliki i inne małe zwierzęta. Ich umiejętność tropienia i szybkość były nieocenione podczas polowań.
Charakterystyczny dźwięk: Nazwa "Beagle" może pochodzić od francuskiego słowa "be'geule", co oznacza "głośno szczekający". Beagle są znane ze swojego charakterystycznego szczeku, którym z łatwością potrafią przyciągnąć uwagę swojego opiekuna, zwłaszcza gdy coś je zaciekawi lub zaintryguje.
Z miłości do beagle i agility, hodowla Angielski Czar postanowiła stworzyć miot, których szczeniaki mogą spełnić się w psich sportach.
18 września 2024 r. na świat przyszły szczenięta (trzy samce i