Kichanie kota

Kot kicha - co zrobić? Najczęstsze przyczyny i rozwiązania

by Petso Team
30.03.2023

Kichanie kota - czy jest powodem do zmartwień? Dlaczego koty kichają?

 

Sporadyczne kichanie wcale nie musi oznaczać, że nasz kot jest chory lub przeziębiony. W większości przypadków kichanie u kotów jest naturalnym sposobem na pozbycie się zanieczyszczeń, pyłów i alergenów z nosa. Gdy kot kicha, to najczęściej wydaje z siebie krótki, głośny dźwięk przez nos, który ma na celu oczyścić drogi oddechowe. Kichanie nie zawsze jest objawem kociej choroby, natomiast zdarza się, że jest powiązane z występowaniem alergii, infekcji górnych dróg oddechowy lub innych, poważniejszych schorzeń. Co może być przyczyną kociego kichania? Na czym polega leczenie kociego kataru? Zapoznaj się z poniższym artykułem i dowiedz się, jak zareagować w przypadku choroby kota.

 

Czy kichanie kota jest niebezpieczne?

 

Kichanie u kota samo w sobie nie jest niebezpieczne, natomiast, warto zaznaczyć, że przewlekłe kichanie połączone z dodatkowymi objawami może wskazywać na to, że organizm kota zmaga się z pewnymi problemami zdrowotnymi. Zwierzęta, podobnie jak my, mogą kichać z różnych powodów, takich jak rozwijające się alergie, infekcje lub podrażnienia w nosie, natomiast zdarza się również, że kichanie zwierzaka jest wynikiem używania przez nas silnych detergentów czyszczących, czy zbyt suchego powietrza w naszym domu.

Jeśli nie ma żadnych dodatkowych objawów towarzyszących kichaniu kota, a nasz zwierzak zachowuje się normalnie, to zwykle nie ma większych powodów do niepokoju. Jednak jeśli kot kicha zbyt często lub ma nagłe ataki kichania, to może to wskazywać na chorobę układu oddechowego, alergię, zapalenie jamy nosowej lub inne, poważniejsze problemy zdrowotne. W takim przypadku, warto skonsultować się z lekarzem weterynarii, który będzie w stanie zdiagnozować przyczynę i zaproponować odpowiednie leczenie.

 

Co może być przyczyną kichania u kota? Kiedy potrzebna jest pomoc lekarza weterynarii?

 

Sporadyczne kichanie pomaga samodzielnie oczyścić drogi oddechowe kotów i nie musi wskazywać na żadne, dodatkowe dolegliwości zdrowotne. Warto podkreślić jednak, że przewlekłe kichanie połączone z dodatkowymi objawami może wskazywać na rozwój schorzeń w obrębie jamy nosowej lub ustnej kota. W takim przypadku, warto odwiedzić najbliższego lekarza weterynarii, który ustali, co dokładnie dzieje się naszemu zwierzakowi.

Niektóre z potencjalnie niebezpiecznych przyczyn kichania u kota obejmują:

 

Co zrobić, gdy kot kicha? Jak pomóc kichającemu kotu?

 

Jeśli kot często kicha, warto obserwować go uważnie i zwrócić uwagę na inne objawy choroby. Jeśli kichaniu towarzyszy katar, problemy z oddychaniem, trudności z jedzeniem lub senność, konieczna jest wizyta u weterynarza. Wówczas kichanie kota może wskazywać na występowanie dodatkowych problemów zdrowotnych.

Oto kilka wskazówek, jak pomóc kichającemu kotu:

  1. Sprawdź, czy w pomieszczeniu, w którym przebywa kot, nie ma czegoś, co może wywoływać kichanie, takiego jak kurz, dym lub silny zapach.

  2. Jeśli kot często kicha, zwróć uwagę na inne objawy, takie jak katar, kaszel lub problemy z oddychaniem, i skonsultuj się z weterynarzem. Mogą one wskazywać na chorobę dróg oddechowych lub alergię.

  3. Sprawdź, czy nic nie zalega w nosie zwierzęcia. W tym celu możesz spróbować delikatnie przepłukać jego nozdrza letnią wodą lub wlać do nosa roztwór soli fizjologicznej.

  4. Upewnij się, że Twój pupil ma odpowiednią dietę i stały dostęp do świeżej wody. Suche i zanieczyszczone powietrze w domu również może prowadzić do kichania, więc dobrym pomysłem może okazać się zapewnienie kotu odpowiedniej wilgotności powietrza w pomieszczeniu.

  5. Jeśli kichanie u kota jest związane z alergią, weterynarz może zalecić leki antyhistaminowe lub leczenie objawowe.

  6. Unikaj używania silnych substancji chemicznych, które mogą powodować drażnienie nosa kota, takich jak dezodoranty, perfumy lub spraye owadobójcze.

 

Jak wyleczyć koci katar?

 

Jednym z powodów częstego kichania u kotów może być katar. Koci katar to infekcja dróg oddechowych spowodowana przez wirusy, bakterie lub grzyby. Objawy kociego kataru obejmują kichanie, kaszel, wodnisty wyciek z nosa i oczu, utratę apetytu oraz ogólne osłabienie. Aby zadbać o zdrowie kichającego kota, warto skorzystać z poniższych wskazówek.

Pamiętaj, że kociego kataru nie należy lekceważyć i w przypadku nasilenia się objawów lub pojawienia się nowych należy skonsultować się z weterynarzem.

 

Ciało obce w jamie nosowej

 

Przyczyną kichania kota i innych objawów, takich jak trudności w oddychaniu, uciążliwe dźwięki podczas oddychania lub wyciek z nosa może być pojawienie się ciała obcego w jamie nosowej. W przegrodzie nosowej Twojego pupila mogło utknąć zarówno ziarno trawy, pyłki kwiatowe, sierść, jak i inne ciała obce.

Jeśli jesteś właścicielem kichającego kota i podejrzewasz, że twój pupil może mieć ciało obce w jamie nosowej, nie próbuj usuwać go samodzielnie, ponieważ może to doprowadzić do jeszcze większych komplikacji. Zamiast tego, skonsultuj się z lekarzem weterynarii, który będzie w stanie zdiagnozować i usunąć ciało obce z kociego nosa.

Po przeprowadzeniu wstępnego wywiadu, weterynarz przeprowadzi badanie jamy nosowej i w razie potrzeby zleci badania dodatkowe, takie jak RTG lub tomografię komputerową, w celu potwierdzenia obecności ciała obcego. Następnie poda kotu środki przeciwbólowe i znieczulające, a później usunie ciało obce z przegrody nosowej pupila. Po zabiegu weterynarz przepisze zwierzakowi leki przeciwbólowe lub przeciwbakteryjne, które pomogą w leczeniu ewentualnych powikłań.

 

Co robić, gdy kot zaczyna kichać? Podsumowanie

 

Kichanie to naturalny odruch pozwalający zwierzęciu oczyścić przegrodę nosową. Najczęstszą przyczyną kociego kichania są nagłe reakcje na kurz, perfumy, czy silne środki czyszczące, natomiast zdarza się, że kichaniu towarzyszą również inne objawy. Do takich objawów należą katar, gorączka, senność, czy apatia. Wówczas kichanie kota może być powiązane z rozwojem poważniejszych dolegliwości zdrowotnych.

Jeśli kot kicha sporadycznie i nie towarzyszą mu żadne dodatkowe objawy, to zwykle nie ma powodów do zmartwień. Kichanie nie musi być objawem poważnej choroby kota, ale zdarza się, że jest wynikiem poważniejszych schorzeń. Jeśli więc w nosie kota pojawia się ropna wydzielina lub występuje łzawienie z oczu, to konieczna będzie konsultacja z lekarzem weterynarii, który będzie w stanie postawić diagnozę i wdrożyć odpowiednią metodę leczenia.

Udostępnij na:
Tagi
kot

Czytaj dalej

kot

Jak sprawdzić hodowlę przed zakupem kota rasowego?

Chcesz kupić kota rasowego i nie wiesz, jak wybrać dobrą i legalną hodowlę? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze hodowli kotów rasowych!

Czipowanie Kota

Czipowanie kota: wszystko, co musisz wiedzieć o tym zabiegu

Koty są jednymi z najbardziej popularnych zwierząt domowych na świecie. Często traktujemy ich jak członków rodziny i dlatego ich staramy się zapewnić im jak najlepsze życie. W ostatnich latach coraz więcej właścicieli decyduje się na czipowanie swoich pupili. Czipowanie kotów to popula

Paszport dla kota

Paszport dla kota - jak go wyrobić i ile to kosztuje?

Planujesz podróż ze swoim kotem za granicę? Jeśli tak, musisz pamiętać o wyrobieniu zwierzakowi paszportu. Jak wyrobić paszport dla kota i ile trwa wystawienie takiego dokumentu?