Jak widzi pies

Jak widzi pies?

by Petso Team
26.05.2023

Psi wzrok - czy pies rozróżnia kolory?

 

Jeszcze do niedawna przyjmowano, że psy widzą świat w odcieniach szarości, a wszelkie kolory są dla nich nierozpoznawalne. Najnowsze badania dowodzą, że przeciętny pies widzi odcienie żółtego i niebieskiego, a pozostałe kolory dostrzega jako szare lub brunatne. Jak wygląda świat widziany oczami psów? Jakie kolory pies widzi najlepiej? Czy psy widzą otaczającą rzeczywistość w taki sam sposób jak my? Zapoznaj się z poniższym artykułem i poznaj tajemnice psiego wzroku!

 

Czy psy mają dobry wzrok? Ostrość widzenia psa

 

Psy widzą świat inaczej niż ludzie i nie chodzi jedynie o zdolność rozpoznawania kolorów. Warto zacząć od tego, że psy mają ograniczoną zdolność wyraźnego widzenia zarówno przedmiotów znajdujących się bardzo blisko nich, jak i bardzo daleko od nich. Wynika to z tego, że nie posiadają tak mocno rozwiniętej zdolności do akomodacji, czyli zdolności do oglądania obiektów znajdujących się w różnych odległościach.

Co ciekawe, psy zdecydowanie wyraźniej widzą obiekty będące w ruchu niż te statyczne. Wrażliwość psa na ruch jest tak duża, że potrafi on z dużej odległości dostrzec przemieszczającego się pomiędzy krzakami kota, ale nie zauważy leżącej na drugim końcu ogrodu piłki. Ponadto psy mają szersze pole widzenia i obserwują świat w dużo szerszej perspektywie niż my. Pole widzenia człowieka to 180°, natomiast pole widzenia psa wynosi aż 240°.

 

Czy psy widzą kolory?

 

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu uważano, że psy widzą jedynie w odcieniach szarości i nie są w stanie rozróżnić żadnych kolorów. Choć pogląd ten wciąż jest powielany przez wiele osób, to naukowcy już dawno doszli do innych wniosków. Aby lepiej to zrozumieć, warto przyjrzeć się bliżej budowie oka psa. Za widzenie kolorów, podobnie jak w przypadku ludzkiego oka, odpowiadają receptory światłoczułe, a dokładniej czopki. Z tym wyjątkiem, że w oku człowieka znajdują się trzy czopki, a w oku psa jedynie dwa: odpowiadające za widzenie barwy żółtej oraz widzenie barwy niebieskiej.

Pies doskonale widzi odcienie żółtego i niebieskiego, natomiast kolory, takie jak czerwony, zielony, czy pomarańczowy wykraczają poza zakres widzenia psów. Przykładowo: czerwony kolor widziany z perspektywy psa jest odbierany jako jasny lub ciemny brąz. Warto podkreślić, że to, jaki świat widzą psy nie jest zależne wyłącznie od oka i znajdujących się w nim receptorów. Znaczną rolę odgrywają w tym przypadku również mózg i układ nerwowy. Właśnie dlatego naukowcy nie są w stanie określić, jak dokładnie pies odczytuje dane barwy, szczególnie te, których nie jest w stanie rozpoznać za pomocą receptorów wzroku.

 

Do czego można wykorzystać wiedzę o tym, jakie kolory widzi pies?

 

Skoro wiemy, że nasze psy widzą kolor żółty i niebieski, to warto kupować im psie zabawki i akcesoria właśnie w tych kolorach. Dzięki temu nasz pies z łatwością rozpozna piłkę leżącą na trawie czy dostrzeże z daleka szarpaka znajdującego się na dywanie.

Wiedza na temat widzenia wzroku psa jest również wykorzystywana podczas zawodów kynologicznych. Specjaliści w tej dziedzinie wiedząc, że psy widzą głównie odcienie żółtego i niebieskiego wykorzystują piłeczki, wstążki i przeszkody właśnie w tych kolorach.

 

Psy noszące okulary - czy kiedyś będzie to powszechny widok?

 

Lekarz weterynarii za pomocą specjalnego urządzenia do badania wzroku jest w stanie określić, jaką wadę wzroku ma pies. Właśnie na tej podstawie możliwe jest dobranie dla niego odpowiednich okularów korygujących. Mimo tego, że pies w okularach to wciąż dla wielu osób zaskakujący widok, to coraz więcej placówek weterynaryjnych posiada w swojej ofercie możliwość przeprowadzenia profesjonalnych badań okulistycznych z wykorzystaniem najnowszych sprzętów diagnostycznych.

Okulary korekcyjne dla psów swoim wyglądem przypominają gogle do nurkowania. Ich budowa dostosowana jest do wielkości wady oraz indywidualnej anatomii psa. Aby uniemożliwić zwierzakowi samodzielne zdejmowanie okularów, należy przymocować je z pomocą specjalnych gumek przechodzących pod brodą oraz z tyłu głowy.

Warto podkreślić, że noszenie okularów nie jest dla psa naturalne, więc pierwszym odruchem w większości przypadków będzie próba ściągnięcia ich z głowy. Z tego względu niezwykle istotną rolę pełni przyzwyczajenie psa do okularów i przeprowadzenie odpowiednich treningów. Taka zmiana może być dla psa bardzo stresująca, dlatego warto pomóc mu przejść przez nią bez niepotrzebnych nerwów i lęku.

 

Czy psy dobrze widzą w nocy?

 

Przyjęło się, że koty widzą świetnie po zmroku i doskonale potrafią poruszać się w ciemności. I rzeczywiście tak jest, natomiast zakres widzenia wzroku psów jest równie imponujący! W ich oczach znajduje się duża ilość pręcików, dzięki którym psy posiadają większą zdolność widzenia w ciemności. Nie bez znaczenia jest również sama budowa psiego oka. Ich duże źrenice umożliwiają przepuszczanie większej ilości światła do oka, w efekcie zwiększając zakres widzenia psów w nocy.

W oczach psa znajduje się duża ilość fotoreceptorów skupiających światło, dzięki czemu psy potrafią widzieć wyraźnie nawet przy słabych warunkach oświetleniowych. Psie oczy mają również odblaskową błonę mieszczącą się za siatkówką w oku psa, która umożliwia ponowne przekierowanie promieni słonecznych na siatkówkę i wyłapanie zdecydowanie większej liczby fotonów, dzięki którym perspektywa widzenia psa w nocy jest dużo lepsza, niż u człowieka.

 

Czy pies widzi obraz TV?

 

Psy już dawno przestały być jedynie domowymi pupilami. Przez wielu z nas traktowane są jak najbliżsi członkowie rodziny. Nic więc dziwnego, że pragniemy zapewnić im jak najlepsze jedzenie, psie zabawki, a nawet rozrywkę. Czy słyszeliście wcześniej o tym, że istnieje coś takiego jak telewizja dla psów? Jeszcze do niedawna była dostępna jedynie w Stanach Zjednoczonych, jednak obecnie pasmo programowe dla psów wyświetla także polski Animal Planet. Tego typu programy bez problemu można znaleźć również na wielu platformach streamingowych.

 

Telewizja dla psów - jak świat widzą psy?

 

Zastanawiasz się zapewne, dlaczego psy potrzebują specjalnego programu przeznaczonego tylko dla nich. Wydaje Ci się, że możesz puścić swojemu podopiecznemu standardowy film dla ludzi, w którym występują zwierzęta? Nie do końca. W praktyce pies widzi obraz telewizyjny zupełnie inaczej niż my, dlatego programy dedykowane czworonogom powinny mieć odpowiednie parametry, które odpowiadają ich potrzebom.

W przeciwieństwie do oka człowieka, psie oko rejestruje wyższy poziom odświeżania obrazu. Oczywiście psy widzą niektóre obiekty na ekranie i są w stanie na nie reagować, ale żeby widzieć płynnie potrzebują obrazu o częstotliwości odświeżania 75 Hz. Poniżej tej wartości obraz nie będzie dla nich atrakcyjny, a sam program ich po prostu nie zaciekawi.

 

Jak widzi pies? Podsumowanie

 

Psy mają większe pole widzenia niż ludzie, natomiast ostrość ich wzroku jest z reguły znacznie słabsza. Ponadto warto zaznaczyć, że psy nie widzą przedmiotów i kolorów dokładnie w taki sam sposób jak my. Przeprowadzone badania naukowe dowodzą, że psy widzą wyłącznie kolory, takie jak żółty i niebieski, natomiast w przeciwieństwie do nas nie dostrzegają barw, takich jak czerwona, zielona, czy pomarańczowa.

Co ciekawe, niektóre rasy psów widzą otaczającą rzeczywistość lepiej niż inne. Przykładowo: rasy, takie jak mopsy, owczarki i sznaucery są z natury krótkowidzami i doskonale widzą przedmioty znajdujące się blisko, natomiast mają trudności z dostrzeganiem oddalonych przedmiotów i kształtów. Z kolei labradory retrievery posiadają znacznie lepszy wzrok, dzięki czemu bardzo często służą osobom niewidomym jako psy towarzyszące.

Udostępnij na:
Tagi
pies

Czytaj dalej

pies

Jak sprawdzić hodowlę psów przed zakupem szczeniaka?

Chcesz kupić szczeniaka, ale nie wiesz, jak wybrać dobrą hodowlę psów rasowych? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak sprawdzić hodowlę przed zakupem szczeniaka!

Wyprawka dla szczeniaka

Wyprawka dla szczeniaka - jak przygotować się na pierwsze dni szczeniaka w domu?

W Twoim domu niedługo pojawi się piesek, a Ty nie masz jeszcze przygotowanej wyprawki? Sprawdź, co powinna zawierać wyprawka dla szczeniaka i na co warto zwrócić uwagę przy wyborze karmy i akcesoriów dla psa!

szczeniak

Jakiego psa wybrać? Porady przy wyborze szczeniaka

Planujesz kupić psa, ale nie wiesz na jaką rasę się zdecydować? A może mieszkasz w bloku i nie wiesz, czy Twój pupil odnajdzie się w nowym otoczeniu? Dowiedz się, jaka rasa może być dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem!